Nowa Kachowka

Rosjanie wysadzili tamę na Dnieprze. To katastrofa dla mieszkańców

2023-06-06 9:25

Po wysadzeniu zapory wodnej w Nowej Kachowce, znajdująca się na Dnieprze elektrownia wodna została całkowicie zburzona i nie nadaje się do obudowy. Wybudowana w 1956 r. zapora w Nowej Kachowce zasila wodą Krym i chłodzi Zaporoską Elektrownię Atomową.

Rosjanie zniszczyli zaporę na Dnieprze

Informację o zniszczonej elektrowni przekazał we wtorek (6 czerwca) rano państwowy operator elektrowni wodnych Ukrainy, Ukrghidroenerho. – W wyniku wysadzenia od środka maszynowni Kachowskiej Elektrowni Wodnej została ona całkowicie zburzona. Elektrownia nie nadaje się do odbudowy – napisała firma w komunikacie. Ukrhidroenerho ocenia, że znajdujący się nad tamą w Nowej Kachowce zbiornik wodny na Dnieprze opróżni się w ciągu najbliższych czterech dni. Jak podkreślono w komunikacie, poziom wody w zbiorniku opada w szybkim tempie, a z zagrożonych zatopieniem miejscowości wywożeni są ludzie. Firma zaznaczyła, że wysadzenie zapory w Nowej Kachowce stanowi zagrożenie dla Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, która korzysta z wody z Zalewu Kachowskiego.

Nowa Kachowka. Zapora na Dnieprze. Kiedy powstała?

Położona w Nowej Kachowce na południu Ukrainy zapora na Dnieprze została ukończona w 1956 r. Ma 30 m wysokości i 3,2 km długości, jej częścią jest Kachowska Elektrownia Wodna. Zapora została zajęta przez wojska rosyjskie 24 lutego 2022 r. We wtorek (6 czerwca) nad ranem władze ukraińskie poinformowały o wysadzeniu konstrukcji przez Rosjan.

Spiętrzenie tworzy długi na 240 km Zbiornik Kachowski, który zasila wodą duże obszary południowej Ukrainy, w tym okupowany przez Rosjan Krym, i chłodzi kontrolowaną również przez okupantów Zaporoską Elektrownię Atomową w Enerhodarze. Zbiornik rozciąga się w najszerszym miejscu na 23 km szerokości, ma powierzchnię 2155 km kw. i gromadzi wodę o objętości 18,2 mld m sześciennych.

Zapora została wybudowana w latach 1950-56 jako jedna z sześciu tworzących kaskadę Dniepra. Jest drugą największą tamą na Dnieprze i zarazem najbardziej wysuniętą na południe zaporą na tej rzece. Kachowska Elektrownia Wodna ma sześć turbin o łącznej mocy 334 MW. Zapora zlokalizowana jest 5 km od miasta Nowa Kachowka w obwodzie chersońskim. Przez spiętrzenie przebiega droga i linia kolejowa. Będąca elementem konstrukcji śluza umożliwia żeglugę na Dnieprze.

Rosjanie wysadzili tamę na Dnieprze. Uciekają tysiące ludzi. Zobacz zdjęcia

Sonda
Uważasz, że wojna na Ukrainie może trwać latami?
Rosjanie wysadzili tamę na Dnieprze. Ukraina zostanie zalana. Totalna masakra