Rosjanin chciał wstąpić do ukraińskiej armii. Oto, co go spotkało

i

Autor: AP

Represje jak w ZSRR

Rosjanin chciał wstąpić do ukraińskiej armii. Szok, co go spotkało!

2023-02-17 19:27

Rosjanin, mieszkaniec Petersburga, został skazany za próbę wstąpienia do ukraińskiej armii. Oprócz więzienia czekają go represje, jakie stosowano w Związku Radzieckim wobec dysydentów, czyli umieszczenie w psychuszce.

Rosjanin skazany za próbę wstąpienia do ukraińskiej armii

- Mieszkaniec rosyjskiego Petersburga został skazany na okupowanym Krymie na 5,5 roku więzienia i przymusową terapię w szpitalu psychiatrycznym za domniemaną próbę wstąpienia do ukraińskiej armii i walki przeciwko Rosji - poinformowała w piątek, 17 lutego, agencja UNIAN (Ukraińska Niezależna Agencja Informacyjna).

Samozwańczy sąd z nadania Moskwy uznał mężczyznę za winnego „przygotowywania zdrady państwa”. W uzasadnieniu wyroku napisano, że Rosjanin jakoby nawiązał kontakt z ukraińską formacją ochotniczą, która werbowała obywateli sąsiedniego kraju do walki przeciwko swojej ojczyźnie. Do zatrzymania doszło w Symferopolu, stolicy kontrolowanego przez Rosję Krymu.

Przymusowe leczenie psychiatryczne w specjalnie do tego przeznaczonym szpitalu-więzieniu, tzw. psychuszkach, było częstą w czasach Związku Radzieckiego metodą represjonowania dysydentów. Takim praktykom zostali poddani m.in. Natalia Gorbaniewska - poetka i tłumaczka literatury polskiej, od 2005 roku obywatelka RP, a także pisarz i obrońca praw człowieka Władimir Bukowski.

Od tzw. psychiatrii represyjnej odstąpiono w ZSRR w dobie zmian ustrojowych na przełomie lat 80. i 90. XX wieku, na krótko przed rozpadem państwa na 15 niezależnych republik.

Dr Ernest Wyciszkiewicz: "20 proc. Rosjan czuje się odpowiedzialna za zbrodnie i wie, że ta wojna jest kompletnie wbrew Rosji" [Raport Złotorowicza]
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany