Rosyjscy żołnierze ciułają kasę na łapówki, żeby dawać je swoim dowódcom i uciekać z armii. Potrzebne nawet 20 tys. dolarów jednorazowo

i

Autor: AP, Shutterstock Rosyjscy żołnierze ciułają kasę na łapówki

Rosyjscy żołnierze dają w łapę swoim dowódcom, żeby uciec z Ukrainy. Znamy stawki!

2022-07-01 13:32

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy przechwyciła rozmowę, z której wynika, że rosyjscy żołnierze masowo próbują się wydostać z Ukrainy i z armii. Ojciec zmobilizowany w tzw. Donieckiej Republice Ludowej mówi synowi - również żołnierzowi - że stara się dotrzeć do ludzi, którzy pomogliby im obojgu się "zdemobilizować". Pada kwota łapówki, jaką trzeba dać dowódcom.

Rosyjscy żołnierze wysłani na Ukrainę dezerterują od samego początku wojny, czyli od 24 lutego. Putin ma ogromny problem, bo mało kto chce dobrowolnie brać udział w jego "specjalnej operacji wojskowej". 5 marca wywiad wojskowy donosił o masowych ucieczkach z pola walki, które są ukrywane przez dowódców rosyjskich oddziałów. Przełożeni mają też grozić żołnierzom rozstrzelaniem za próbę opuszczenia pozycji bojowych - przypomina PAP. Rosyjscy żołdacy próbują na wszystkie sposoby uniknąć starcia z siłami Ukrainy. Teraz pojawiły się informacje, że przekupują swoich dowódców.

Wojna na Ukrainie: kasa za powrót do domu

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy przechwyciła rozmowę ojca z synem - obaj są na froncie. Starszy mężczyzna przekonuje syna, że próbuje dotrzeć do ludzi, którzy mogą im "załatwić" ucieczkę, trzeba im tylko zapłacić. 

CZYTAJ TAKŻE: Putin przygotowuje się do napaści na Europę?! Pierwszym celem Polska? Pada data!

Express Biedrzyckiej - Robert Pszczel: Rosjanie uciekają z kraju. Największy eksodus od czasu bolszewików

Ile za ucieczkę z Ukrainy?

Mówi, że jest gotów nawet sprzedać samochód, żeby zebrać pieniądze. Jego zdaniem wystarczy 2 tysiące dolarów (ok. 9 tys. zł). Syn jednak sprowadza go na ziemię. "Wcześniej tak, ale teraz, kiedy ludzie tu siedzą, to już podnieśli [stawki - przyp. red.]. Demobilizacja kosztuje 20 tysięcy dolarów (ok. 90 tys. zł)" - wyjaśnia mu.  

CZYTAJ TAKŻE: "Gdy Ukraina przegra, Polska zajmie jej część". Skandaliczne słowa człowieka Putina!

Sonda
Co Ukraina powinna zrobić z jeńcami wojennymi?