Odyseusz wylądował

i

Autor: Intuitive Machines

Historyczne chwile

Sensacyjne lądowanie na Księżycu! "To wielki dzień, odebrano sygnał na Ziemi"

2024-02-23 10:13

"To trumf ludzkości!". Tak szef NASA Bill Nelson powiedział o wydarzeniu, o którym mówi teraz cały świat. Naukowcy potwierdzają - w czwartek 22 lutego na Księżycu pomyślnie wylądował Odyseusz, sonda Intuitive Machines. To pierwsza prywatna amerykańska firma, której udało się umieścić sondę na Srebrnym Globie. Lada chwila mamy zobaczyć najnowsze zdjęcia Księżyca!

Sonda Odyseusz z powodzeniem wylądowała na Księżycu. Intuitive Machines to pierwsza prywatna amerykańska firma, której udało się umieścić sondę na Srebrnym Globie

Udało się! Naukowcy potwierdzają - w czwartek 22, lutego na Księżycu pomyślnie wylądował Odyseusz, czyli kosmiczna sonda należąca do przedsiębiorstwa Intuitive Machines. To pierwsza prywatna amerykańska firma, której udało się umieścić sondę na Srebrnym Globie. "Możemy bez wątpienia potwierdzić, że nasz sprzęt znajduje się na powierzchni Księżyca i że transmitujemy sygnał na Ziemię", powiedział menadżer Intuitive Machines w Houston. Oczywiście wszystko to nie byłoby możliwe bez NASA, teraz amerykańska agencja kosmiczna ma naprawdę powodu do świętowania, bo Amerykanie wrócili na Księżyc po ponad pół wieku. Wylądowanie Odyseusza na powierzchni Księżyca potwierdza sygnał, który dociera na Ziemię. Pierwsze pojawiło się o godzinie 0:23 czasu środkowo europejskiego.

IM: "Odyseusz stoi w pozycji pionowej i zaczyna wysyłać dane. W tej chwili pracujemy nad przesłaniem pierwszych zdjęć powierzchni Księżyca" 

"Dziś po raz pierwszy od pół wieku Ameryka wróciła na Księżyc. Ósmego dnia podróży na trasie długiej na ćwierć miliona mil udało mu się wykonać lądowanie życia. Co za wyczyn dla Intuitive Machines, SpaceX i NASA. Cóż za triumf ludzkości. Odyseusz zdobył Księżyc" - powiedział szef NASA Bill Nelson o lądowaniu Odyseusza na Księżycu. "Po rozwiązaniu problemów z komunikacją kontrolerzy lotu potwierdzili, że Odyseusz stoi w pozycji pionowej i zaczyna wysyłać dane. W tej chwili pracujemy nad przesłaniem pierwszych zdjęć powierzchni Księżyca" - głosi najnowsze obwieszczenie Intuitive Machines. Pozostaje nam czekać na najnowsze zdjęcia Srebrnego Globu!

Sonda
Myślisz, że w kosmosie istnieje życie?

Księżycowy QUIZ. Co wiesz o ziemskim księżycu?

Pytanie 1 z 10
Księżyc to jedyne ciało niebieskie otaczające Ziemię
Pełnia Truskawkowego Księżyca

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki