Tak zachodnie media piszą o Przewodowie

i

Autor: AP/Michal Dyjuk; Materiały prasowe Tak zachodnie media piszą o Przewodowie

Wybuch w Przewodowie

Tak zachodnie media piszą o rakiecie w Przewodowie. "Świat wstrzymuje oddech"

2022-11-16 11:20

Zachodnie media piszą o szokującym incydencie, do jakiego doszło we wtorek, 15 listopada w Przewodowie. Jedni, jak brytyjski "The Sun", winią wprost Putina, inni, jak niemiecki "Bild", piszą o pocisku ukraińskim. Wybuch w Przewodowie znalazł się co prawda na pierwszych stronach dzisiejszych gazet, ale część mediów więcej uwagi poświęciła innym tematom.

Rakieta w Przewodowie. Tak światowe media komentują sytuację w Polsce

Rakieta spadająca na terytorium Polski to sytuacja, w którą nadal trudno nam uwierzyć. We wtorek, 15 listopada, o godzinie 15:40 pocisk rakietowy spadł na wieś Przewodów w województwie lubelskim, zabijając dwie osoby. Polski MSZ potwierdził, że rakieta była produkcji rosyjskiej. Rosja zaprzecza ostrzałowi polskiego terytorium, prezydent Andrzej Duda podkreśla, że dopiero śledztwo pozwoli na właściwą ocenę tej sytuacji. Z całego świata płyną wyrazy zaniepokojenia i współczucia od światowych liderów. A co piszą o rakiecie w Przewodowie zachodnie media? Jak wyglądają okładki papierowych wydań gazet i czołówki wiadomości na portalach internetowych w Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech czy USA?

"Rakiety Vlada trafiły w Polskę". Ale więcej o Ronaldo i Trumpie

Wybuch w Przewodowie znalazł się co prawda na pierwszych stronach dzisiejszych gazet, ale część mediów więcej uwagi poświęciła innym tematom. Na przykład "The Sun" niemal całą pierwszą stronę poświęcił wywiadowi z piłkarzem Ronaldo i jego rodziną, znajdując w prawym górnym rogu miejsce na tytuł: "Rakiety Vlada trafiły w Polskę". Internetowe wydanie "Daily Mail" ma na czołówce informację o oświadczeniu Donalda Trumpa, który zdecydował się kandydować w wyborach prezydenckich w 2024 roku. Poniżej widzimy tytuł: "Świat wstrzymuje oddech. Liderzy zachodni starają się uniknąć bezpośredniego konfliktu z Putinem, podczas gdy USA twierdzą, że rakieta, która trafiła w Polskę zabijając dwie osoby, została wystrzelona przez Ukrainę, a Rosja ostrzega, że "zbliżyliśmy się do III wojny światowej".

"Wiadomość od Rosji w czasie szczytu G20" kontra "ukraińska rakieta przeciwlotnicza". Dwie teorie o wybuchu w Przewodowie

Francuski "Le Monde" podkreśla reakcję władz Ukrainy i cytuje w tytule słowa prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, który nazwał wybuch w Przewodowie "wiadomością od Rosji w czasie szczytu G20", czyli wyraźnie zasugerował, że rakietę wystrzelili Rosjanie i w dodatku także to, że wcale nie trafili w Polskę przypadkowo. Inaczej przedstawia sytuację niemiecki "Bild". W internetowym wydaniu pisze, najwyraźniej nawiązując do ustaleń powołującej się na anonimowe źródła w Białym Domu AP, że w Polskę trafiła "ukraińska rakieta przeciwlotnicza", a w związku z tą sytuacją nasze władze proszą o wyjaśnienia rosyjskiego ambasadora. "Polska przypuszcza, że rakieta zabiła dwie osoby na jej terytorium" - pisze ostrożnie "The New York Times", umieszczając informację z boku pierwszej strony swojego papierowego wydania.

Sonda
Czy wybuch w Przewodowie wywoła eskalację wojny, czy będzie pojedynczym incydentem?
Przewodów. Doszło do eksplozji, w wyniku której śmierć poniosło dwóch mężczyzn
Nasi Partnerzy polecają