Turyści zabłądzili na skuterach, straż graniczna oddała strzały. Nie żyją dwie osoby

i

Autor: analogicus/cc/pixabay zdjęcie ilustracyjne

Tragedia

Turyści zabłądzili na skuterach, straż graniczna oddała strzały. Nie żyją dwie osoby

2023-09-01 16:43

Dwóch Marokańczyków zostało zabitych przez algierską straż graniczną, która dodatkowo aresztowała trzeciego obywatela sąsiedniego państwa. Jak podają światowe media, w tym BBC i agencja AFP, Marokańczycy byli turystami. Na skuterach wodnych wybrali się na wycieczkę z kurortu Saidia, lecz zabłądzili i znaleźli się na wodach terytorialnych Algierii.

Dwaj Marokańczycy zabici przez algierską straż graniczną. Zabłądzili na skuterach wodnych

Dwóch obywateli Maroka zostało zastrzelonych przez funkcjonariuszy algierskiej straży granicznej. Jak podają światowe media, w tym BBC i agencja AFP, zabici mężczyźni byli turystami, którzy na skuterach wodnych wypłynęli z kurortu Saidia na wycieczkę. W jej trakcie zabłądzili i znaleźli się na wodach terytorialnych Algierii. Towarzyszyło im jeszcze dwóch innych Marokańczyków. Jeden z nich został aresztowany, z kolei drugi zdołał wrócić do Maroka dzięki pomocy marynarki wojennej tego kraju. Ocalały mężczyzna tłumaczył w mediach, że grupa nie uciekała przez pontonem algierskiej straży granicznej, a mimo tego funkcjonariusze oddali strzały. Komentarza w tej sprawie odmówiły zarówno władze marokańskie, jak i algierskie.

Konflikt pomiędzy Marokiem i Algierą. Państwa nie utrzymują stosunków dyplomatycznych

Zarówno Maroko, jak i Algieria uzyskały niepodległość na fali dekolonizacji, do której doszło po II wojnie światowej. Oba państwa są jednak skonfliktowane, a powodem niezgody jest między innymi spór o Saharę Zachodnią. Maroko uważa ten teren za część swojego terytorium, natomiast Algiera wspiera separatystyczny ruch o nazwie Front Polisario, domagający się niepodległości Sahary Zachodniej. Do eskalacji tego konfliktu doszło w 2021 roku, kiedy nastąpiło zerwanie stosunków dyplomatycznych pomiędzy Marokiem i Algierią. Granica pomiędzy tymi państwami jest natomiast zamknięta już od prawie 30 lat. 

Sonda
Czy ostatnio straciłeś kogoś bliskiego?
Nie żyje Zdzisław Zaczyk. Przed śmiercią ciężko chorował