Ułaskawią kobiety skazane za CZARY! Chodzi o 3837 czarownic

2021-12-22 10:15
Ułaskawią kobiety skazane za czary! Chodzi o 3837 czarownic
Autor: Shutterstock

Lepiej późno niż wcale! Władze Szkocji postanowiły pochylić się nad problemem niesłusznie duszonych i palonych na stosie czarownic, a właściwie kobiet niesłusznie oskarżonych o uprawianie czarnej magii. 3837 czarownic skazanych na śmierć co najmniej 300 lat temu niebawem doczeka się oficjalnego ułaskawienia i uniewinnienia po latach.

Jeszcze do początku XIX wieku lepiej było w Europie nie suszyć ziół, nie hodować kotów, nie mieszkać w chatce za wsią i nie chodzić w spiczastej czapce! Nie trzeba było wiele, by zostać oskarżonym, a zazwyczaj oskarżoną o czary i zginąć w męczarniach z rąk gawiedzi, w świetle prawa. Szaleństwo to wbrew obiegowej opinii nie zaczęło się na dobre w Średniowieczu, a dopiero w epoce nowożytnej. Największe prześladowania miały miejsce na przełomie XVI i XVII wieku, a ostatnia czarownica, która spłonęła na stosie, to Barbara Zdunk. Zginęła w Reszlu (dziś warmińsko-mazurskie) w 1811 roku. W sumie z powodu polowań na czarownice w całej Europie zabito około 35 tysięcy osób. W tym 3837 w Szkocji. Tam procesy o czary trwały do 1736 roku, kiedy to zmieniono prawo dotyczące czarownic ustanowione w 1563 roku. 84 proc. skazanych za rzekome magiczne praktyki było kobietami. Głównie duszono je, a potem palono ciała.

NIE PRZEGAP: Wampir ugotował 70-latka w mikrofalówce! Myślał, że to go wyleczy

NIE PRZEGAP: Sensacyjny rozwód księżniczki Dubaju! Dostanie trzy MILIARDY złotych

Sonda
Czy wierzysz w czary?

Po latach władze Szkocji postanowiły pochylić się nad problemem tych wszystkich czarownic. A to za sprawą grupy Witches of Scotland, która od dwóch lat walczyła o oficjalne, państwowe ułaskawienie tysięcy niesłusznie skazanych Szkotek i Szkotów. Według "the Sunday Times" sprawa dotarła już do szkockiego parlamentu i niebawem odbędzie się poważne głosowanie dotyczące czarownic! Pozostaje trzymać kciuki za to, by parlamentarzyści okazali im wyrozumiałość.

NIE PRZEGAP: Królowa Elżbieta II ODWOŁAŁA Święta! Dramat na Wyspach Brytyjskich

NIE PRZEGAP: Astrolog ujawnia prawdę o małżeństwie księcia i Meghan Markle! Nie jest łatwo

Jaki znak zodiaku mają celebryci?

Pytanie 1 z 6
Jaki znak zodiaku ma Harry Styles?
Opowieść o ostatnim procesie czarownic w Polsce
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE