Unia Europejska odciąży polskich uczniów

2009-04-27 0:00

Ile może ważyć tornister przeciętnego ucznia? Okazuje się, że zdecydowanie za dużo - polskie dzieci dźwigają na plecach nawet ponad 10 kilogramów. To powszechny i bagatelizowany problem, dlatego chce się nim zająć Komisja Europejska.

Specjalną interpelację w sprawie przeciążonych uczniowskich tornistrów złożyła europosłanka Urszula Gacek (PO). Podkreśla ona, że jeśli są normy dotyczące ciężarów dźwiganych przez dorosłych, to tym bardziej powinno się wprowadzić ograniczenia w stosunku do dzieci.

- Zgodnie z przepisami np. worki z cementem nie mogą ważyć więcej niż 25 kg, bo tyle może dźwigać osoba pracująca na budowie. A skoro pracownicy fizyczni są chronieni przed dźwiganiem ciężarów, to dlaczego nie dzieci? - pyta europosłanka w rozmowie z serwisem tvp.info.

W interpelacji do Komisji Europejskiej przypomina, że zalecenia zdrowotne przewidują, że do 16. roku życia nie wolno obciążać chłopców masą większą niż 5 kg, a dziewczynek większą niż 3 kg. - W rzeczywistości dzieci codziennie noszą na plecach o wiele większe ciężary. To prowadzi do skrzywień kręgosłupa i wad postawy - podkreśla Gacek.

Z badań przeprowadzonych przez Sanepid wynika, że w Polsce za ciężkie tornistry dźwiga 2/3 dzieci w szkołach podstawowych, 67 proc. gimnazjalistów i 44 proc. licealistów. Efekt? Co trzecie dziecko ma wadę postawy.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki