John Kirby

i

Autor: AP Photo John Kirby

WOJNA NA UKRAINIE

USA: Jeśli on zdobędzie Ukrainę, będzie tuż u progu NATO. Gorzki słowa rzecznika Rady Bezpieczeństwa Narodowego

2023-12-09 7:45

- Jeśli USA pozostawią Ukrainę teraz bez wsparcia, cena wojny Putina dla Ameryki będzie znacznie wyższa - oświadczył w piątek 8 grudnia rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA John Kirby. Jego zdaniem Putin stawia na to, że Kongres USA powstrzyma się od uchwalenia nowego pakietu pomocowego dla Ukrainy.

- Aby zadbać o nasze bezpieczeństwo narodowe, trzeba postrzegać Putina takim, jakim jest, postrzegać Rosję taką, jaka jest, a także zdać sobie sprawę, że pomoc Ukrainie, a ona nie prosi nas o wprowadzenie wojsk,  pomaga jej wygrać tę wojnę - podkreślił przedstawiciel amerykańskiej administracji. Kirby powiedział, że w pełni odpowiada to interesom bezpieczeństwa narodowego Ameryki i jej sojuszników w Europie. - Jeśli on zdobędzie Ukrainę, będzie tuż u progu NATO – zaznaczył i dodał, że w tym przypadku cena wojny dla Ameryki i Zachodu jako całości będzie mierzona innymi kategoriami.

CZYTAJ: Republika Korei zrobiła więcej dla Ukrainy niż Europa? Przekazała podobno ogromną liczbę amunicji

- Jeśli sądzicie, że cena wsparcia Ukrainy jest teraz wysoka, to pomyślcie, ile środków ze skarbu państwa zostanie wydane i ile amerykańskiej krwi zostanie przelane, jeśli będziemy musieli wypełnić nasze zobowiązania wynikające z artykułu piątego Traktatu NATO – podkreślił Kirby.

Projekt ustawy zawierającej 61 mld dolarów na pomoc dla Ukrainy nie uzyskał w środę wystarczającej większości w Senacie, by był dalej procedowany. Przeciwko zagłosowali wszyscy Republikanie z powodu nieuwzględnienia w pakiecie daleko idących zaostrzeń w polityce imigracyjnej. 

Wieczorny Express Marek Budzisz
Nasi Partnerzy polecają