Uwaga – bardzo ważne przed wakacjami. Koniecznie sprawdź, czy masz aktualny paszport!

2014-06-07 5:00

Warto natychmiast sięgnąć do szuflady i sprawdzić, kiedy kończy się termin ważności paszportu. Problem w tym, że na wyrobienie nowego dokumentu trzeba trochę poczekać... Ponieważ paszporty dla Polaków mieszkających poza granicami starego kraju wykonywane są w Polsce, okres oczekiwania wynosi około 8 tygodni. Tylko odpowiednio wcześnie złożony wniosek o wydanie nowego dokumentu pozwoli uniknąć niepotrzebnego stresu przed zaplanowanym letnim wypoczynkiem. Jeśli natomiast okaże się, że „stoimy pod ścianą” i musimy natychmiast mieć ważny paszport, możemy na specjalny wniosek otrzymać dokument tymczasowy.

– Po terminie ważności trzeba zaopatrzyć się w nowy paszport, bo takiego dokumentu się „nie przedłuża” – wskazuje Grzegorz Swoboda, kierownik Wydziału Ruchu Osobowego w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku. – Aby złożyć wniosek o nowy paszport, warto najpierw zarejestrować się na stronie internetowej www.e-konsulat.gov.pl. W ten sposób interesant uniknie oczekiwania w kolejce, przychodząc w wybranym przez siebie dniu i o wybranej godzinie.

Trzeba wypełnić krótki formularz wniosku (są dostępne na miejscu; konsulat nie wysyła ich do interesantów).
– Jeśli taki wniosek został złożony zbyt późno, by paszport mógł być doręczony na czas przed podróżą, na okres oczekiwania można otrzymać paszport tymczasowy, który ma ważność jednego roku (nie jest to paszport biometryczny, lecz również można z nim podróżować) – potwierdza Grzegorz Swoboda.

Osoby mieszkające na stałe w USA powinny składać wnioski o wydanie paszportów w konsulatach odpowiednich ze względu na miejsce zamieszkania. Także odbiór następuje w miejscu złożenia wniosku.

– Także urodzone w USA dzieci, będące według polskiego prawa obywatelami, powinny mieć polskie paszporty. Konsulat pośredniczy w rejestracji narodzin dziecka w urzędzie stanu cywilnego w Polsce, aby wydać mu polski akt urodzenia. Gdy dziecko go już posiada, może otrzymać polski paszport (ale uwaga, tylko za zgodą rodziców, toteż obydwoje muszą się pojawić z dzieckiem w konsulacie, a jeśli jest obecne tylko jedno z nich, musi przedstawić poświadczoną przez notariusza zgodę drugiego) – informuje specjalista.


foto arch. Konsulatu Generalnego RP w Nowym Jorku


Opłaty za paszport
* 10-letni (biometryczny) - 144 USD
* 10-letni dla emeryta, rencisty, młodzieży uczącej się (do 26. roku życia) - 72 USD
* 10-letni dla osoby mającej więcej niż 70 lat - bezpłatnie
* 10-letni w zamian za utracony - 432 USD
* dla dziecka do 13 lat (5-letni) - 46 USD
* tymczasowy na czas oczekiwania na paszport 10-letni - 20 USD
(opłaty mogą zostać uiszczone w postaci gotówki, Money Order, czeku kasjerskiego lub czeku potwierdzonego przez bank).


Jakie papiery są potrzebne
* dokument poświadczający tożsamość i obywatelstwo polskie,
* posiadany stary, polski paszport
* w przypadku braku paszportu – oświadczenie o okolicznościach jego utraty
* polski akt urodzenia
* polski akt małżeństwa
* wniosek o nadanie numeru PESEL (jeżeli się go nie ma)
* aktualna fotografia (en face)
* dokument uprawniający do ew. opłaty ulgowej

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki