W Czechach potwierdzono wykrycie brytyjskiego szczepu koronawirusa

2021-01-18 21:31 -ag
koronawirus
Autor: pixabay.com

Koronawirus atakuje. W Czechach potwierdzono wykrycie brytyjskiej mutacji koronawirusa - poinformowała w poniedziałek rzeczniczka Państwowego Instytutu Zdrowia (SZU) Klara Dolakova. Zdaniem ministra zdrowia Jana Blatnego sytuacja ta może dotyczyć 10 proc. próbek, które znajdują się w laboratoriach.

Pandemia koronawirusa nie odpuszcza. Trzecią falę wywołuje nowy szczep koronawirusa, który rozprzestrzenia się błyskawicznie. Szef czeskiego resortu zdrowia powiedział dziennikarzom, że wykryty pierwotnie w Wielkiej Brytanii wariant koronawirusa nie jest bardziej śmiertelny, ale rozprzestrzenia się o około 40 procent szybciej niż dotychczas dominująca wersja patogenu. Z tego powodu nowy wariant będzie przeważać - podkreślił Jan Blatny cytowany przez PAP. Zdaniem Blatnego należy utrzymać wprowadzone ograniczenia związane z pandemią i jak najszybciej zaszczepić najbardziej zagrożone grupy społeczne.

Czeski minister zdrowia rozmawiał z dziennikarzami po posiedzeniu rządu, który zdecydował o utworzeniu centrum szczepień przez wojsko na stadionie Arena O2 w Pradze. Będzie ono podlegać Centralnemu Szpitalowi Wojskowemu. W tym miejscu każdego dnia ma zostać zaszczepionych szczepić 10 tys. osób.

Metro w Nowym Jorku: ludzi mniej, ale więcej....

Rząd czeski zdecydował o wystąpieniu do parlamentu o przedłużenie obowiązywania stanu wyjątkowego o kolejne 30 dni. Według Blatnego nadzwyczajne uprawnienia potrzebne są m.in. w związku z pojawieniem się agresywnego szczepu koronawirusa. Obecna regulacja nadzwyczajna została wprowadzona 5 października 2020 r. i była już, po ostrych debatach w parlamencie, kilkakrotnie przedłużana - ostatnio do 22 stycznia br.

UCZNIOWIE KLAS 1-3 WRÓCILI DO SZKOŁY
Najnowsze