Ukraina przechwyciła tajne rosyjskie instrukcje tego, jak urzędnicy w Rosji mają chwalić Putina i uderzać w Ukrainę

i

Autor: AP Każdy w Rosji musi wiedzieć, co mówić

W Rosji uczą urzędników, jak prawidłowo chwalić Putina. Wyciekły instrukcje!

2022-06-27 9:23

Dokument rosyjskich służb specjalnych, który wpadł w ręce sił ukraińskich ma adnotację, by ściśle przestrzegać zawartych w nim zapisów. Ma trafiać w ręce wszystkich, którzy mają okazję powiedzieć coś publicznie i wykorzystać okazję, by pochwalić "zasługi" rosyjskiego prezydenta. Podobno już został użyty, m.in. w czasie niedawnego Forum Ekonomicznego w Petersburgu.

Propaganda w Rosji na wielką skalę

Aż trudno uwierzyć, jaką skalę ma propaganda w Rosji. Służba Bezpieczeństwa Ukrainy dotarła do instrukcji, jakie dostają rosyjscy urzędnicy, ale nie tylko oni. "To na tych tezach swoje wystąpienia powinni przygotowywać rosyjscy urzędnicy, artyści i sportowcy. Był używany na koncercie w Łużnikach w marcu [na stadionie Łużniki w Moskwie został wtedy zorganizowany prowojenny koncert propagandowy - przyp. red.] i na Forum Ekonomicznym w Petersburgu w czerwcu" - piszą przedstawiciele SBU. Dodają, że najważniejszym rozkazem jest bezwzględne wychwalanie Władimira Putina, bo przecież rzekomo "nie dopuścił do wojny na terytorium Rosji, której tak bardzo chciał Zachód" i "osobiście chronił Rosję przed zagładą, a Rosjan przed klękaniem przed wrogim narodem".

FSB: Putin to najlepsze, co spotkało Rosję

Przedstawiciele Federalnej Służby Bezpieczeństwa Rosji, którzy przygotowali te instrukcje, dołączyli do nich garść statystyk na potwierdzenie ogromnego poparcia dla Putina. Przekonują też, że między bajki można włożyć doniesienia o tym, że Rosja jest niewypłacalna i że zagrażają jej jakiekolwiek sankcje, a zablokowanie w Rosji Instagrama nazywają "całkowitym zwycięstwem rosyjskiego rządu i oczywistą porażką Zachodu". I nikt nie może mieć innego zdania. 

CZYTAJ TAKZE: Tak żyje Putin: wodospad w salonie, własny browar, 600-metrowa kuchnia. Co za luksus!

Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz: Putin chorobliwie boi się o życie

Wojna na Ukrainie: straty Rosji rosną

Tymczasem Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał w poniedziałek, 27 czerwca, najnowsze informacje dotyczące rosyjskich strat w czasie trwania inwazji. Tutaj propaganda Putina nie zadziałała: wg Ukrainy, od początku wojny po stronie rosyjskiej zginęło już około 35 tysięcy żołnierzy. Armia Putina straciła też między innymi:

  • 552 czołgi,
  • 3687 pojazdów opancerzonych,
  • 771 systemów artyleryjskich,
  • 243 wieloprowadnicowe wyrzutnie rakiet,
  • 101 systemów przeciwlotniczych,
  • 217 samolotów
  • i 184 śmigłowce.

CZYTAJ TAKŻE: Ukraińska koza bohaterką! Poszła na spacer i... wysadziła rosyjskich żołnierzy

Sonda
Chciałabyś/chciałbyś mieć papier toaletowy z Putinem?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE