Tak żyje Putin: wodospad w salonie, własny browar, 600-metrowa kuchnia. Co za luksus!

2022-06-24 9:30
Wyciekł szczegółowy opisy jednej z luksusowych daczy Putina: sztuczny wodospad, prywatny browar, 600-metrowa kuchnia
Autor: Shutterstock, AP Putin jak król

Leży nad samym brzegiem jeziora Ładoga, w pobliżu Sankt Petersburga. Nazywana jest skromnie - "chatą rybaka", ale to, co kryje wewnątrz, przyprawia o zawrót głowy. Dziennikarze "Guardiana" ze szczegółami opisują luksusową "daczę Putina", wartą prawie 200 mln dolarów (niemal 900 mln zł). "Taki projekt można zbudować tylko przy nieograniczonym budżecie" - komentują architekci.

Majątek Putina owiany tajemnicą. "Dacza Putina" robi wrażenie!

"Dacza Putina" to tylko jedna ze spektakularnych nieruchomości, która - choć formalnie nie należy do prezydenta Rosji, tylko do powiązanych z nim biznesmenów lub firm - służy rosyjskiemu dyktatorowi. "Guardian" wraz z organizacją Organized Crime and Corruption Reporting Project (OCCRP) przeprowadził dziennikarskie śledztwo i ujawnił, jak dokładnie wygląda posiadłość nad jeziorem Ładoga, nazywana "chatą rybaka". Zgodnie z dokumentacją projektową, na terenie posesji znajdują się dwa budynki. Pierwszy, "stosunkowo skromny", ma na dachu lądowisko dla helikopterów. Drugi został opisany jako "dom-ogród" - informuje "The Insider". Co znajdziemy w skromnych progach Władimira Putina?

"Dacza Putina". Marmury i basen z wodospadem

Podłoga w całym budynku jest wyłożona marmurem Fior de Bosco o wartości prawie pół mln zł, ściany pokrywa lapis lazuli, a za każdy bidet, jaki znajduje się w każdej z sześciu łazienek, trzeba było zapłacić ok. 50 tys. zł. W domu znajduje się też m.in. kryty basen z ozdobnym wodospadem spływającym z pierwszego piętra. To jednak dopiero początek.

CZYTAJ TAKŻE: Nie żyje Jurij Szatunow. Śpiewał hit "Biełyje rozy". Co się stało?

Express Biedrzyckiej - gen. Mieczysław Bieniek: Nie wyobrażam sobie spotkania Putina z Zełenskim

Rezydencja Putina: browar i hodowla wołowiny

"Pałac" posiada także 200-metrową strefę obiadową na parterze, w tym kuchnię z grillem i sprzętem do palenia oddzieloną od części jadalnej szklaną ścianą. Na drugim piętrze znajduje się też prywatny browar z austriackim wyposażeniem o wartości ponad 1,6 mln zł, który jest w stanie wyprodukować 47 litrów piwa dziennie. Na terenie posesji istnieje też hodowla krów na wysokiej jakości marmurkową wołowinę. Dziennikarze ujawniają, że w 2021 roku obok rezydencji rozpoczęła się budowa kolejnego obiektu. Ten posiada kilka sypialni, dwa piętra i 600-metrową kuchnię. Jest prawdopodobnie przeznaczony dla personelu. Cała "dacza Putina" jest warta około 187 mln dolarów, czyli niemal 900 mln złotych.

CZYTAJ TAKŻE: Zwłoki leżą obok żywności, ludzie piją wodę z kałuży. Potworna sytuacja w Mariupolu

Sonda
Czy powinno się skonfiskować majątek Putina poza Rosją?

Putin żyje jak król

Kilka dni temu rosyjski portal Meduza i OCCRP ujawniły ponad 80 firm korzystających z domeny e-mail LLCInvest.ru i posiadających pałace, kurorty, jachty, prywatne odrzutowce i konta bankowe, z których część jest powiązana z Władimirem Putinem. Aktywa tych firm to co najmniej 4,5 mld dolarów (ponad 21 mld zł). 

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE