Wielkie zmiany w Niemczech! Wyniki wyborów. Olaf Scholz nową Merkel?

2021-09-27 6:40

Już są oficjalne wyniki wyborów do Bundestagu w Niemczech! Losy kraju ważyły się do ostatniej chwili, bo przewaga SPD nad CDU/CSU była według sondaży bardzo niewielka. Ostatecznie jednak to socjaldemokraci wygrali wybory w Niemczech, zdobywając 25,7 proc. głosów. Chadecy zdobyli 24,1 proc. głosów. Kandydatem SPD na kanclerza jest Olaf Scholz. Kim jest ten polityk, co chce zmienić w Niemczech?

Wielkie zmiany w Niemczech! Kończy się era rządów Angeli Merkel i chadeków, a wybory do Bundestagu wygrywają socjaldemokraci. Są już oficjalne wyniki wyborów w Niemczech. socjaldemokraci wygrali wybory w Niemczech, zdobywając 25,7 proc. głosów. Chadecy zdobyli 24,1 proc. głosów. Do niemieckiego parlamentu wejdą też Zieloni (14,8 proc., najlepszy wynik w dziejach tego ugrupowania), liberałowie z FDP (11,5 proc.) i populistyczno-prawicowa AfD (10,3 proc.). Losy kraju ważyły się do ostatniej chwili, bo przewaga SPD nad CDU/CSU była według sondaży bardzo niewielka. Ostatecznie jednak to socjaldemokraci wygrali wybory w Niemczech. Kandydatem SPD na kanclerza jest Olaf Scholz, chadecy proponowali Armina Lascheta, Angela Merkel zdecydowała się nie kandydować i odejść na polityczną emeryturę po 16 latach rządów. Kim jest Olaf Scholz, co chce zmienić w Niemczech? Czy to na pewno on zostanie teraz kanclerzem? Nie, Olaf Scholz nie ma jeszcze wygranej w kieszeni, chociaż SPD wygrało wybory. Kanclerz federalny nie jest bowiem w Niemczech wybierany bezpośrednio. Ludzie wybierają podczas głosowania parlament, a następnie to on wybiera kanclerza. Wybór Scholza nie jest jeszcze zatem teoretycznie przesądzony.

NIE PRZEGAP: Koniec ery Angeli Merkel! Oto jej ostatnie zadanie

NIE PRZEGAP: Rihanna rozebrała córkę Madonny! Lourdes tym razem przesadziła?

Sonda
Czy to dobrze, że kończy się era Angeli Merkel?

- Wyborcy jasno wyrazili swoje życzenie, aby następny kanclerz nazywał się Olaf Scholz - powiedział jednak uradowany wygraną kandydat SPD. Olaf Scholz jest z wykształcenia prawnikiem, ma 63 lata. Polityką zajmuje się od najmłodszych lat. W Bundestagu zasiadał w dwóch kadencjach. Pełnił m.in. funkcje sekretarza generalnego SPD, burmistrza Hamburga, ministra pracy i polityki społecznej, od 2018 wicekanclerza i ministra finansów w rządzie Merkel, mierząc się z gospodarczymi skutkami pandemii. Wśród zmian, jakie proponuje w Niemczech są m.in. podwyższenie płacy minimalnej do 12 euro za godzinę, nacisk na walkę ze zmianami klimatu, obniżenie dopuszczalnej prędkości na autostradach do 130 kmh.

NIE PRZEGAP: Próbował zgwałcić kobietę. Nie zgadniesz, co kazał mu zrobić sąd!

NIE PRZEGAP: Meghan Markle i książę wrócą do Anglii?! "Królowa tego chce"

QUIZ. Poniedziałkowy test z wiedzy ogólnej. Nie daj plamy i zdobądź chociaż 50 proc.

Pytanie 1 z 10
Ile osób zdołało do tej pory wygrać główną nagrodę w polskiej edycji programu "Milionerzy"?
Nasi Partnerzy polecają