Wyciekły szczegóły imprezy koronacyjnej Karola III. Ostre cięcia, 6 tysięcy gości mniej. Z TEGO zrezygnowali!

i

Autor: AP/Alastair Grant Wyciekły szczegóły imprezy koronacyjnej Karola III. Ostre cięcia, 6 tysięcy gości mniej. Z TEGO zrezygnowali!

Nie będzie pompy!

Wyciekły szczegóły imprezy koronacyjnej Karola III. Ostre cięcia, 6 tysięcy gości mniej. Z TEGO zrezygnowali!

2022-10-09 17:01

8 września w wieku 96 lat zmarła Elżbieta II. Tego samego dnia jej najstarszy syn, Karol, został automatycznie królem, jednak na oficjalną koronację wciąż czeka. Brytyjskie media ujawniły niedawno datę ceremonii: ma się odbyć 3 czerwca 2023 roku. Teraz wyciekły szczegóły tego wydarzenia. Będzie mocno "odchudzone" i wyjątkowo skromne. Oto lista rzeczy, z których zrezygnowano!

Prawdopodobną datę koronacji Karola III podał w ubiegłym tygodniu "Bloomberg". Pałac Buckingham co prawda nie potwierdził wtedy tych doniesień, nazywając je "czystymi spekulacjami", jednak dziennikarze wskazali, że 3 czerwca 2023 roku jest bardzo prawdopodobnym terminem tej uroczystości: koronacja na pewno odbędzie się wiosną lub latem, 3 czerwca 2023 to sobota, a dodatkowo dokładnie wtedy minie 70 lat i jeden dzień od dnia koronacji matki Karola, Elżbiety II, po której odziedziczył tron. W niedzielę (9 października) "Daily Mail" ujawnił szczegóły przebiegu ceremonii.

Koronacja Karola III - bez przepychu i wymyślania

Wygląda na to, że całkowicie będzie się różniła od zaprzysiężenia Elżbiety II, które stało się legendą. Było bowiem pierwszym i jak na razie jednym na świecie aktem koronacji transmitowanym przez telewizję. Koronacja Karola będzie miała o wiele mniejszy rozmach. Według monarchy "świat zmienił się przez ostatnie 70 lat" i należy iść z duchem czasu. Podobno uważa też, że przepych, jaki towarzyszył pogrzebowi królowej Elżbiety II oszołomił świat i nie chce powtórzyć tego błędu. Oto szczegółowe plany operacji "Złota kula", jak nazwano podobno planowaną ceremonię. 

Śmierć królowej Elżbiety II. Król Karol III będzie nowoczesny?

Ceremonia ma zostać radykalnie skrócona - z ponad trzech godzin do nieco ponad godziny. Mocno okrojona będzie też lista gości. Przypomnijmy, w koronacji Elżbiety II brało udział ponad 8 tysięcy osób. Tym razem ma być ich maksymalnie 2 tysiące, mówi się też, że parlamentarzyści i członkowie rodów szlacheckich nie będą mieli gwarancji, że znajdzie się dla nich miejsce w Opactwie Westminsterskim, gdzie będzie trwała uroczystość. Karol pragnie także, by zrezygnować z oficjalnych strojów i zamiast ceremonialnych szat móc wbić się po prostu w garnitur. Z listy "atrakcji" koronacyjnych skreślono też między innymi "starożytne i czasochłonne rytuały – w tym wręczanie monarsze sztabek złota". Ostatnia rzecz to aksamitne krzesła wykonane specjalnie na koronację w 1953 roku. W czasie koronacji Karola prawdopodobnie zostaną zastąpione standardowymi siedzeniami.

Sonda
Czy Karol będzie dobrym królem?
Królowa Elżbieta II nie żyje. Król Karol III to potomek polskiego generała
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany