Zabił 14-letniego Tomka nożem do steków. Załatwiłem waszego chłopaka

i

Autor: POLICJA

Szokujące zabójstwo

Zabił 14-letniego Tomka nożem do steków. "Załatwiłem waszego chłopaka"

2023-04-17 21:50

15-letni obecnie Leighton Amies został uznany winnym zabójstwa 14-letniego Tomka, chłopca który wraz z rodziną mieszkał w Wielkiej Brytanii. Do zbrodni doszło w październiku zeszłego roku, a młody Polak zginął od ciosu zadanego nożem do steków w klatkę piersiową. Wymiar kary dla przestępcy poznamy dopiero w czerwcu. Ze względu na ważny interes społeczny sąd w Newcastle zezwolił na publikację personaliów i wizerunku sprawcy.

Zabójstwo 14-letniego Polaka w Wielkiej Brytanii. Morderca zabił Tomka nożem do steków

Piętnastolatek, który w październiku zeszłego roku w Gateshead w północno-wschodniej Anglii, śmiertelnie dźgnął nożem pochodzącego z Polski 14-letniego Tomasza Oleszaka, został w poniedziałek (17 kwietnia) uznany przez sąd w Newcastle za winnego zabójstwa. Jak przypomina PAP, do tragedii doszło 3 października wieczorem w parku na przedmieściach Gateshead. Tomasz Oleszak doznał 8-centymetrowej głębokości rany w klatce piersiowej, wskutek czego jeszcze tej samej nocy zmarł w szpitalu. Leighton Amies - w chwili zdarzenia też mający 14 lat - twierdził podczas procesu, że dźgnął go przez przypadek, broniąc się przed atakiem grupy, w której był też chłopiec z Polski. Tamtego wieczora Amies odprowadzał przez park swoją dziewczynę, gdy ta powiedziała mu o podążającej za nimi grupie nastolatków. Sprawca, który przyznał się, że "dla bezpieczeństwa" wziął ze sobą nóż do przygotowywania steków mówił, że wyciągnął go dopiero, gdy został uderzony, kopnięty i przygnieciony do ziemi, ale jak wykazała prokuratura, było to kłamstwem. Oskarżyciel przyznał, że grupa, w której był Oleszak, nie była bez winy, bo omawiała uderzenie Amiesa, ale doznał on tylko drobnego urazu kciuka i to on był agresorem. Po zadaniu śmiertelnego ciosu miał się przechwalać, mówiąc: "załatwiłem waszego chłopaka".

W poniedziałek sąd koronny w Newcastle uznał Amiesa za winnego zabójstwa oraz z powodu ważnego interesu społecznego zezwolił na publikację personaliów i wizerunku sprawcy, co w przypadku niepełnoletnich przestępców jest w Wielkiej Brytanii rzadką sytuacją. Wymiar kary zostanie orzeczony na następnym posiedzeniu, które zaplanowano na czerwiec. Sprawca i ofiara nie znali się wcześniej i mieszkali w innych okolicach. Rodzina zabitego chłopca przeprowadziła się do Wielkiej Brytanii w 2012 roku.

Sonda
Czy dożywocie to odpowiednia kara za zabójstwo?
Wyrok dla dzieciobójczyni
Listen on Spreaker.