Susza

i

Autor: Shutterstock Susza

Rekordowa susza

Zaczyna brakować wody w Europie! Minister przyznaje, że sytuacja jest groźna

2022-08-04 10:40

Już teraz jest poważny problem z brakami wody - przyznają władze europejskiego kraju. Doszło do tego, że Ministerstwo środowiska i gospodarki wodnej Holandii wdrożyło plan awaryjny. Władze zapewniają, że wody pitnej nie zabraknie, ale sytuacja jest coraz bardziej niepokojąca. Rekordowa susza jest także m.in, we Francji. Zjawisko nasila się także w Polsce - potwierdza Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

W Holandii zaczyna brakować wody. Ministerstwo zaczyna wdrażać plan awaryjny, apeluje do obywateli

Katastrofa klimatyczna za progiem? Problem jest już teraz i pora wdrożyć plan awaryjny - przyznają władze Holandii. Chodzi o braki wody. Ministerstwo środowiska i gospodarki wodnej Holandii zapewnia, że wody pitnej nie zabraknie, ale sytuacja jest coraz bardziej niepokojąca. Holenderskie władze ogłosiły, że niedobory wody występują już trzeci tydzień, mniej więcej od połowy lipca. Powołano krajowy zespół ds. zarządzania niedoborami wody.  Minister Mark Harbers poruszył ten temat w parlamencie i nakazał skoordynowanie działań władz centralnych i lokalnych, ale wezwał do współpracy także zwykłych obywateli. "Pomyśl dwa razy zanim umyjesz samochód lub wypełnisz ogrodowy basen" – zaapelował do Holendrów Mark Harbers. Rekordowa susza jest także m.in, we Francji. Jak podała francuska narodowa służba meteorologiczna Meteo-France, przez cały lipiec w kraju spadło średnio tylko 9,7 mm deszczu, co sprawia, że tegoroczna susza jest najpoważniejsza od ponad sześćdziesięciu lat. Wody jest aż o 84 proc. mniej niż w latach 1991-2020.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Chiny grożą USA! Rozpęta się nowa wojna? Wojska okrążyły Tajwan, słychać strzały

PRZECZYTAJ TAKŻE: Spytano Rosjan, czy Ziemia krąży wokół Słońca. Szokujące wyniki sondażu

Sonda
Czy ocieplanie się klimatu ma teraz wpływ na twoje życie?

Rekordowa susza we Francji. Zakazano podlewania ogródków i mycia aut! Sytuacja pogarsza się także w Polsce

We Francji wprowadzane są już nawet zakazy podlewania ogrodów i mycia samochodów! "Mamy falę upałów, która obciąża i zwiększa zapotrzebowanie na zasoby wody, i suszę" - powiedział minister przemian ekologicznych Christophe Bechu. Problem może niebawem pojawić się także w Polsce, a właściwie już się pojawił. "Nasilanie się zjawiska suszy obserwujemy w Polsce od lat - ogłosił niedawno Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. "Jednym z czynników powodujących wzrost częstotliwości i skali suszy w Polsce jest zmiana klimatu, objawiająca się przede wszystkim wzrostem średniej temperatury powietrza oraz zmianą charakterystyk opadowych" - piszą eksperci z IMGW.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Ojciec zastrzelił dwie córki, bo były za mało religijne. "Tata mnie postrzelił, umieram!"

PRZECZYTAJ TAKŻE: Rakieta Elona Muska spadła mi do ogródka! Szokujące przeżycie rolnika

QUIZ. Nauki ścisłe na poziomie szkolnym. Większość odpada przy piątym pytaniu!

Pytanie 1 z 10
Jaki jest symbol pierwiastka chemicznego rtęci?
Susza dotknęła Polaków. Wsie regularnie cierpią na brak wody
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany