Spytano Rosjan, czy Ziemia krąży wokół Słońca. Szokujące wyniki sondazu

i

Autor: Shutterstock Spytano Rosjan, czy Ziemia krąży wokół Słońca. Szokujące wyniki sondazu

Tylko 61 proc. dobrych odpowiedzi

Spytano Rosjan, czy Ziemia krąży wokół Słońca. Szokujące wyniki sondażu

2022-08-04 9:30

Aż 39 proc. Rosjan nie wie, że to Ziemia krąży wokół Słońca, a nie na odwrót! Takie wyniki przyniosła telefoniczna ankieta przeprowadzona przez Wszechrosyjskie Centrum Badania Opinii Publicznej (WCIOM). Poddanych Putina spytano też o dinozaury, GMO i radioaktywne jedzenie. Chcesz wiedzieć, jaki odsetek Rosjan udzielił złych odpowiedzi i jak wypadli na tle Amerykanów?

Tylko 61 proc. Rosjan wie, że to Ziemia krąży wokół Słońca. 21 proc. myśli, że pierwsi ludzie żyli wtedy, co dinozaury

Czy Ziemia krąży wokół Słońca? Takie pytanie zadano niedawno 1600 dorosłym Rosjanom w telefonicznej ankiecie. Badanie przeprowadziło Wszechrosyjskie Centrum Badania Opinii Publicznej (WCIOM). Efekty? Zaledwie 61 proc. ankietowanych udzieliło prawidłowej odpowiedzi! 35 proc. było przekonanych, że to Słońce krąży wokół Ziemi, a 4 proc. nie potrafiło podać żadnej odpowiedzi. WCIOM zadał też badanym obywatelom Federacji Rosyjskiej kilka innych pytań sprawdzających wiedzę na poziomie podstawówki. Zapytano ich między innymi o to, czy pierwsi ludzie żyli w tym samym czasie, co dinozaury. Jak się okazało, co piąty Rosjanin właśnie tak uważa! "Tak" odpowiedziało aż 21 proc. ankietowanych. Tylko 66 proc. wiedziało, że ludzie i dinozaury nie żyli w tym samym czasie, pozostali nie mieli zdania.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Ojciec zastrzelił dwie córki, bo były za mało religijne. "Tata mnie postrzelił, umieram!"

PRZECZYTAJ TAKŻE: Rakieta Elona Muska spadła mi do ogródka! Szokujące przeżycie rolnika

Sonda
Czy znasz kogoś, kto wierzy w teorie spiskowe?

26 proc. Amerykanów w 2014 roku nie wiedziało, że Ziemia kręci się wokół Słońca

Pozostałe pytania w sondażu Wszechrosyjskiego Centrum Badania Opinii Publicznej dotyczyły miedzy innymi GMO i radioaktywności. Spytano Rosjan, czy GMO powoduje raka, na co aż 44 proc. udzieliło twierdzącej odpowiedzi. 35 proc. nie zgadzało się z tym, a 21 proc. nie wiedziało, co odpowiedzieć. Przy tym aż 55 proc. zaprzeczyło, by technologia GMO mogła pokonać problem głodu. Bardziej krzepiące wyniki przyniosły odpowiedzi na pytanie o to, czy radioaktywne mleko można wypić po przegotowaniu. Tutaj na szczęście aż 85 proc. wiedziało, że gotowanie nie pomoże. Przeciwnego zdania było 7 proc., pozostali nie mieli zdania. Jak Rosjanie wypadają na tle Amerykanów? Gorzej, choć i obywatele USA nie zabłysnęli. W 2014 roku badania wykazały, że 26 proc. obywateli USA nie wie, że to Ziemia kręci się wokół Słońca.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Krokodyl rozerwał żywcem 32-latkę! Potworny atak nad rzeką

PRZECZYTAJ TAKŻE: Skoczyła na bungee, uderzyła o ziemię i zginęła! Szokujące WIDEO pokazuje ostatnie chwile

Jesteś mądrzejszy od 4-klasisty? Sprawdź swoją wiedzę z podstawówki!

Pytanie 1 z 10
Pole kwadratu wynosi 16 m2. Oblicz bok i obwód tego kwadratu.
Fotowoltaika – jak mieć własny prąd ze Słońca?