Zmumifikowane zwłoki

Zaginął 22 lata temu w górach. Właśnie znaleźli jego ciało. Wyglądał jak żywy!

2024-07-10 11:07

W Andach, w Peru odnaleziono właśnie zwłoki amerykańskiego alpinisty, który zaginął tam w 2002 roku. 59-letni wtedy mężczyzna zginął w lawinie śnieżnej. Jego ciało zostało zmumifikowane dzięki chłodowi panującemu na wysokości 5200 m n.p.m. Wspinał się z dwoma kolegami, jednego z nich dotąd nie odnaleziono.

William Stampfl zaginął w czerwcu 2002 roku. Miał wówczas 59 lat i wspinał się raz z dwoma partnerami - Matthew Richardsonem i Stevem Erskinem - na górę Huascaran, mierzącą 6768 m n.p.m. Nagle z góry zeszła lawina, która porwała całą trójkę. Jak donosi "Daily Mail", martwego Erskine'a znaleziono wkrótce po zejściu lawiny. Pozostała dwójka przepadła. Aż do teraz. Jak podają lokalne media, policja w regionie Ancash w Peru znalazła w piątek, 5 czerwca, ciało Stampfla. Znajdowało się w paśmie Cordillera Blanca. Zostało odsłonięte przez topniejący lód wywołany zmianami klimatu. Jak podały peruwiańskie służby, zwłoki zostały zmumifikowane dzięki chłodowi panującemu na wysokości 5200 m n.p.m.

Peru. Odnaleziono alpinistę zaginionego 22 lata temu

Ekipę poszukiwawczą zaalarmował jeden z alpinistów, który zauważył szczątki. Ta znalazła dobrze zachowane zwłoki mężczyzny, a także jego sprzęt wspinaczkowy. Jak przekazuje PAP, powołując się na komunikat peruwiańskiej agencji prasowej Andina, policjanci znaleźli w kurtce zabitego przez lawinę amerykańskie prawo jazdy wystawione na nazwisko pochodzącego z Kalifornii Williama Stampfla. Dotychczas nie odnaleziono ciała trzeciego alpinisty, co - jak twierdzi peruwiańska policja - utrudnia teren pełen szczelin, na który zeszła lawina. 

Coraz mniej lodowców, coraz więcej ciał

"Daily Mail" zwraca uwagę, że na całym świecie obserwuje się wzrost liczby odkryć szczątków zaginionych turystów, narciarzy i wspinaczy, gdyż lodowce coraz bardziej topnieją. W maju w Andach odnaleziono ciało izraelskiego turysty, prawie miesiąc po jego zaginięciu. W zeszłym miesiącu znaleziono ciało doświadczonego włoskiego alpinisty, który spadł podczas próby zdobycia kolejnego szczytu w Andach. "Jak wynika z badania przeprowadzonego w zeszłym roku przez Organizację Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury, w Andach znajdują się jedne z najszybciej znikających lodowców i pokryw lodowych na świecie. Szacuje się, że w ciągu ostatnich 40 lat region ten stracił od 30 do 50 procent pokrywy lodowej, a niektóre z najcenniejszych lodowców tego obszaru zniknęły" - czytamy.

Andrzej Bargiel po najnowszej wyprawie w wysokie góry: Ryzyko jest duże, muszę uważać na lawiny
Listen on Spreaker.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają