Zełenski do żołnierzy: Jestem z was dumny. Dawali nam trzy doby życia

i

Autor: Twitter/@NorwayAmbUKR Zełenski do żołnierzy: "Jestem z was dumny". "Dawali nam trzy doby życia"

Wzruszające słowa!

Zełenski do żołnierzy: "Jestem z was dumny". "Dawali nam trzy doby życia"

2023-02-24 10:12

W piątek, 24 lutego, w rocznicę wybuchu wojny na Ukrainie, na placu Sofijskim, gdzie znajduje się jedna z najważniejszych i najstarszych świątyń Kijowa, prezydent Ukrainy zagrzewał swoich żołnierzy do dalszej walki. "Od was zależy, czy przetrwa Ukraina. To wam Ukraina zawdzięcza niezłomność" - mówił we wzruszającym wystąpieniu.

24 lutego 2022 dokładnie o godz. 4 polskiego czasu wybuchła wojna na Ukrainie. Rosja rozpoczęła wówczas brutalną inwazję z zamiarem zajęcia Kijowa i obalenia władz. Wobec oporu Ukraińców i własnych błędów w kampanii poniosła fiasko, ale zajęła obszary południowej i wschodniej Ukrainy. W drugiej połowie 2022 roku armia ukraińska podjęła kontrofensywę, odzyskując znaczną część terenów okupowanych. Do tej pory Rosja okupuje ok. 1/5 terytorium Ukrainy. Ukraina broni się już rok. 

Zełenski: "Jestem z was dumny"

W piątek, 24 lutego, na placu Sofijskim w Kijowie, w sąsiedztwie prawosławnego Soboru Mądrości Bożej, jednej z najważniejszych i najstarszych świątyń stolicy Ukrainy, trwała uroczystość rocznicowa. Prezydent Ukrainy, Wołodmyr Zełenski w jej trakcie między innymi odznaczył wojskowych walczących za kraj, podziękował siłom zbrojnym i funkcjonariuszom resortów siłowych, dzięki którym "Ukraina pozostaje niezłomna", a żołnierzom powiedział: "To od was zależy, czy przetrwa Ukraina. Dzisiaj, po roku decydującej wojny o niepodległość chcę powiedzieć wszystkim, którzy walczą o Ukrainę i żyją Ukrainą - jestem z was dumny. Dziękuję wszystkim, którzy wytrzymali ten okrutny rok i którym Ukraina zawdzięcza niezłomność".

Prezydent Ukrainy: "Dawano nam trzy doby życia"

Wcześniej tego dnia opublikował wzruszające orędzie do narodu. "Trwa najdłuższy dzień w naszym życiu. Najtrudniejszy dzień w naszej najnowszej historii. Obudziliśmy się wcześnie i od tamtej pory nie spaliśmy" - mówił. "Wytrzymaliśmy pierwszy dzień wojny na pełną skalę. Nie wiedzieliśmy, co będzie jutro, ale dobrze rozumieliśmy - o każde jutro trzeba będzie walczyć! I walczyliśmy, wyszarpywaliśmy każdą dobę. Wytrzymaliśmy i drugi dzień, a potem trzeci. (...) Dawano nam trzy doby życia, ale wytrzymaliśmy i czwartą, a potem piątą. A teraz stawiamy opór równo cały rok".

Zełenski do narodu: "Ukraina zadziwiła świat"

 "Ukraina zadziwiła świat, zainspirowała go i zjednoczyła. Na dowód można powiedzieć tysiąc słów, ale wystarczy kilka tych: HIMARS, Patriot, Abrams, IRIS-T, Challenger, NASAMS, Leopard" - mówił dalej. Podziękował partnerom Kijowa za wspieranie Ukrainy przez ostatni rok, podziękował także żołnierzom wszystkich rodzajów sił zbrojnych Ukrainy i funkcjonariuszom służb siłowych, a także dyplomatom, których nazwał "armią polityki zagranicznej". Wyraził wdzięczność wolontariuszom i zwykłym, nieobojętnym obywatelom, zapewnił, że żadna ofiara wojny nie zostanie zapomniana. 

Sonda
Wierzysz, że wojna na Ukrainie skończy się w 2023 roku?
Raport specjalny SE: Rok Wojny

Bogusław Wołoszański: PUTIN popełnia błędy, które popełnił HITLER!

Posłuchaj pasjonującej rozmowy ze znawcą historii II wojny światowej!

Listen on Spreaker.