Zmarł człowiek odpowiedzialny za wybuch w Czarnobylu

2021-10-14 21:29
Czarnobyl sarkofag
Autor: Mostostal Kraków Konstrukcja sarkofagu w Czarnobylu ma 105 m wysokości, 150 m długości i 257 m szerokości

Nie żyje Wiktor Briuchanow, pierwszy dyrektor elektrowni atomowej w Czarnobylu, który kierował nią w momencie katastrofy w 1986 r. W 1988 r. skazano go na 10 lat więzienia, wyszedł po trzech. Miał 85 lat.

„Dziś w 85. roku życia zmarł pierwszy dyrektor Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej” – napisano w oświadczeniu na Facebooku w środę (13 października) wieczorem. Briuchanow stał na czele elektrowni od 1970 do 1986 r. Po katastrofie został usunięty ze stanowiska. W 1988 r. skazano go na 10 lat pozbawienia wolności za złamanie zasad bezpieczeństwa w przedsiębiorstwie związanym z materiałami wybuchowymi. W 1991 r. został przedterminowo zwolniony, po czym kontynuował pracę w elektrowni atomowej w Czarnobylu na stanowisku kierownika oddziału technicznego.

Zobacz: Pożary w Czarnobylu. Radioaktywna chmura nad Tarnowem? Polska Agencja Atomistyki zabrała głos [WIDEO]

Przypomnijmy, że przed 35 laty w elektrowni atomowej w Czarnobylu doszło do awarii, która stała się największą katastrofą w historii energetyki jądrowej. Wybuch czwartego reaktora, do którego doszło w nocy z 25 na 26 kwietnia 1986 roku, doprowadził do skażenia części terytoriów Ukrainy i Białorusi. Substancje radioaktywne dotarły też nad Skandynawię, Europę Środkową, w tym Polskę, a także na południe kontynentu - do Grecji i Włoch.

Sprawdź: RADIOAKTYWNE zagrożenie w Bełchatowie? Państwowe służby wydają komunikaty [WIDEO, FOTO]

Przenosimy się z Warszawy do Czarnobyla. Mija 35 lat od wybuchu w elektrowni jądrowej

Bezpośrednio w wyniku katastrofy czarnobylskiej i w trakcie akcji ratowniczej zginęło 31 osób. Według niektórych badań wskutek awarii około 600 tys. ludzi na całym świecie narażonych zostało na podwyższoną dawkę promieniowania, równoważną dwóm zdjęciom rentgenowskim. Liczbę zgonów z powodu nowotworów, jakie rozwinęły się u osób silnie napromieniowanych, oszacowano na około 4 tys.

Wybuch w Czarnobylu

Po wybuchu z okolic Czarnobyla - w promieniu 30 km od siłowni - wysiedlono 120 tys. osób. W miejscu tym utworzono strefę wykluczenia, która obejmuje ok. 2577 kilometrów kwadratowych. Zajmuje ona północne rejony obwodu kijowskiego i żytomierskiego do granicy Ukrainy z Białorusią. Niektórzy eksperci uważają, że strefa ta jeszcze przez 1000 lat nie będzie bezpieczna dla ludzi.

Sonda
Czy uważasz, że elektrownia atomowa to dobry pomysł?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE