Leki

i

Autor: pixabay.com Uwaga na podrabiane leki! Łatwo na nie trafić

30 proc. osób przyjmuje stare leki. Czytajcie ulotki producentów!

2021-07-12 18:56

Nie tylko szczepionki, szczególnie te przeciwcovidowe, muszą być przechowywane w odpowiednich warunkach. Ta zasada dotyczy też „zwykłych” leków, które mamy w domu. Lek źle przechowywany może zaszkodzić. Tak samo, jak przeterminowany. Z badań studentów Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wynika, że prawie co trzecia osoba aplikuje sobie leki, które „są po terminie” i powinny wylądować w aptecznym koszu na stare leki.

Z badań studentek Wydział Nauk Farmaceutycznych płyną mało budujące wnioski: nie dość, że wiedza o tym jak przechowywać leki nie jest powszechna, to na dodatek jedynie 40 proc. ankietowanych zawsze sprawdza wygląd i konsystencję leku przed jego zastosowaniem. – Bardzo ważne jest, by każdy pacjent miał świadomość, jak groźne dla zdrowia i życia skutki może nieść za sobą niewłaściwe przechowywanie środków leczniczych. Nieprawidłowe przechowanie leków może powodować brak osiągnięcia efektu terapeutycznego. W najgorszym przypadku może ono doprowadzić do zmniejszenia bezpieczeństwa farmakoterapii – ostrzega opiekun badań, prof. SUM, dr hab. n. farm. Artur Beberok.

Jak przechowywać leki w warunkach domowych? W lodówce? Nie trzeba być farmaceutą, by odczytać z ulotki leku to, jakie wskazówki co do przechowywania medykamentu daje jego producent. Na opakowaniach produktów leczniczych znajdują się następujące zalecenia:

• „przechowywać w temperaturze pokojowej” – co oznacza zakres temperaturowy 15-25 st. C (najczęściej spotykany);

• „przechowywać w chłodnym miejscu”, czyli jest to zakres 5-15 st. C;

• „przechowywać w lodówce”, tj. 2-8 st. C.

Zioła w domu i na balkonie

Co dzieje się, gdy lek jest źle przechowywany? Mogą pojawić się zmiany, które jesteśmy w stanie zauważyć sami, jak np. zmiana w barwie i konsystencji produktu leczniczego. Dlatego niezmiernie ważne jest, by przed zaaplikowaniem danego leku (syropu, tabletek, czopków itd.) sprawdzić jego wygląd. Jeśli lek będzie się różnił od pierwotnej postaci, to nie wolno go używać. Nadaje się do kosza. W tym miejscu przypomnijmy, że leki wyrzuca się nie do przydomowego śmietnika, ale do specjalnego kosza znajdującego się w każdej aptece.

Temperatura przechowywania do jedno, a inne warunki to drugie. Zresztą o nich też informuje producent, ale – jak wykazały w badaniach studentki – mało kto czyta ulotki dołączane do leku. Medykamentów nie umieszcza się w miejsca nasłonecznionych i wilgotnych. Szafki kuchenne czy łazienkowe z tej przyczyny nie nadają się na domową apteczkę. O tym, że 30 proc. ankietowanych nie straszne są leki przeterminowane, to już wiadomo. Nie bez przyczyny lek ma termin przydatności do użytkowania. Po nim mogą w leku pojawić się drobnoustroje, lek może stracić sterylność (co często zdarza się w starych kroplach do oczu) i zamiast pomagać będzie szkodził. Pamiętajmy o tym. A jak czegoś nie wiemy, to wystarczy zasięgnąć pomocy u farmaceuty w najbliższej aptece. Pani magister (rzadziej pan) podpowie, jak stosować i przechowywać dany lek, aby był bezpieczny.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze artykuły