Bezpieczni podczas urlopu

i

Autor: Shutterstock

Bezpieczni podczas urlopu

2020-07-13 0:00

Drobne skaleczenie, rana lub otarcie – to może przydarzyć się każdemu, także podczas wakacji. Jeśli jesteś w trakcie planowania, w jaki sposób spędzisz wolny czas – nie zapomnij zabrać ze sobą odpowiednio wyposażonej apteczki!

Niektóre rany zabliźniają się szybko. Tam, gdzie przerwanie ciągłości naskórka sięgnęło głębszych warstw skóry – rana może goić się dłużej. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkich nieprzyjemnych niespodzianek podczas wakacji, ale możemy skutecznie zapobiegać ich negatywnym skutkom i powikłaniom.

Co powinno znaleźć się w apteczce podróżnika

Podróże kształcą, ubogacają. Możliwość spędzenia czasu z bliskim i rodziną w pięknym miejscu, przy słonecznej pogodzie to sama przyjemność. Podróżując z dziećmi, z pewnością nie zdołamy ich ochronić przed drobnym zadrapaniem lub otarciem, jednak to nie powód do paniki. Ważne, aby w przypadku pojawienia się drobnego urazu u naszej pociechy, a także u osoby dorosłej – właściwie i ze spokojem zareagować. W naszej apteczce nie powinno więc zabraknąć: plastrów, jałowych opatrunków, bandaża i preparatu do dezynfekcji ran. Warto zabrać również leki przeciwbólowe. Taki zestaw w przypadku drobnych urazów powinien wystarczyć. Przydatny może okazać się repelent na owady, a także krem z filtrem UV. Niezbędne rzeczy można nabyć w trakcie podróży lub w okolicznych aptekach.

Trzyetapowe gojenie się rany

Rana, otarcie lub skaleczenie goją się średnio ok. 10 dni. W pierwszej fazie dochodzi do oczyszczania się rany. W tym celu układ odpornościowy uaktywnia własne komórki (leukocyty i makrofagi), które atakują drobnoustroje chorobotwórcze. Ponadto organizm zabezpiecza się przed wnikaniem patogenów i odwodnieniem tworząc skrzep krwi. Kolejny etap to ziarninowanie rany. Proces ten polega na tworzeniu się tkanki łącznej w uszkodzonym miejscu, która wyposażona w komórki i naczynia krwionośne – dostarcza gojącej się skórze składników odżywczych oraz usuwa szkodliwe substancje. W tym etapie komórki tkanki łącznej (fibroblasty) tworzą kolagen, który jest naturalnym budulcem skóry. Trzeci etap to proces gojenia się rany. W tym czasie powstają włókna kolagenowe, które wspomagają regenerację – powoduje zabliźnianie się rany. Powstaje nowy naskórek.

Drobne urazy – postępowanie

Mały wypadek może zdarzyć się praktycznie wszędzie, zarówno na urlopie czy w drodze do sklepu, jak i w domu. W takim przypadku dobrze mieć przy sobie środek o działaniu bakterio-, wiruso- i grzybobójczym. Środek dezynfekujący stosujemy na przemytą i osuszoną ranę. Na rynku istnieją antyseptyki, które mogą bezpiecznie stosować i dorośli, i dzieci. W niektórych przypadkach nie musimy ograniczać się wyłącznie do powierzchni skóry, możemy zastosować preparat odkażający na również na błony śluzowe, m.in. w jamie ustnej. Po zdezynfekowaniu rany, warto ją zabezpieczyć przed czynnikami zewnętrznymi, które mogłyby ją zanieczyszcić i podrażnić. Warto nakleić plaster lub w przypadku krwawienia – założyć opatrunek. Pamiętajmy, że głębsze i trudno gojące się rany powinien obejrzeć lekarz.

 

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze artykuły