Darmowe szczepienia na grypę potwierdzone! Sprawdź, jak skorzystać

2021-11-22 18:01
szczepionka przeciw grypie
Autor: Sherry Yates Young/Shutterstock.com

Od wtorku (23 listopada) wszyscy dorośli mogą za darmo zaszczepić się przeciwko grypie, tym sposobem zabezpieczając się w dużym stopniu przed ciężkobojawowym zachorowanie na grypę i jednocześnie zaoszczędzając kilkadziesiąt złotych. Dzieje się tak, bo minister zdrowia podpisał nowelizację rozporządzenia w sprawie metody zapobiegania grypie w sezonie 2021/2022. Szczepić można się do wyczerpania zapasów lub do 22 marca 2022 r.

– Zależy nam na tym, by jak najwięcej Polaków chciało i mogło ochronić się przed grypą, dlatego od 23 listopada rozszerzamy grupę, która będzie miała możliwość przyjęcia bezpłatnej szczepionki. Zwiększamy także liczbę szczepionek w aptekach – komunikuje (22 listopada) społeczeństwu minister Adam Niedzielski. Przypomina i podkreśla jednocześnie, że „sezon grypowy zaczął się w październiku i zbiegł się z kolejną falą wzrostu zakażeń koronawirusem, dlatego zdecydowaliśmy, że każdy dorosły będzie mógł zadbać dodatkowo o swoje zdrowie, wystarczy, że zgłosi się na szczepienie do wybranego punktu szczepień”.

Tak więc już we wtorek kto chętny, może zgłosić się w dowolnie wybranym punkcie szczepień i nie musi mieć recepty. Szczególnie młodo wyglądający powinni jednak wziąć z sobą dowody osobiste. Punktów jest sporo, bo ponad 3 tys. Szczepionym od razu jednak się nie będzie/Wcześniej trzeba wypełnić dwustronicowy formularz, prawdopodobnie dla celów statystyki medycznej. Dopiero po tym można udać się na szczepienie. Z wykazem punktów szczepień można zapoznać się na tej stronie.

dr Maciej Hamankiewicz: Zaszczepieni powinni mieć przywileje. Oblaliśmy egzaminz pandemii

Rok temu, warto sobie to przypomnieć, przez Polskę przetaczała się fala krytyki wobec rządu, któremu zarzucano, że bagatelizuje szczepienia przeciwko grypie. Wywołany do tablicy rząd stanął na wysokości zadania. Udało mu się wytargować większe dostawy szczepionek od producentów, niżby to wynikało ze wykorzystania w sezonie przedepidemicznym. W tym sezonie grypowym 100-por. refundacją objęto 13 różnych grup zawodowych i społecznych. W sumie ok. 3 mln osób. Nie widać jednak było tak dużego zainteresowania szczepionkami, jak przed rokiem. Polska kupiła 5 mln szczepionek. Ważność stracą 31 marca 2022 r. W ubiegłym roku do kraju trafiło 2,5 mln szczepionek. Rozeszły się. Czy tak będzie i w sezonie grypowym 2020/21, po tym, jak rząd zafundował darmowe szczepionki?

Sonda
Zaszczepisz się przeciwko grypie?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze artykuły