koronawirus kujawsko-pomorskie

i

Autor: geralt/CC0/pixabay.com

Co się szybciej pojawi: SZCZEPIONKA, LEK czy NEUTRALIZATOR koronawirusa?

2020-07-02 16:03

Szczepionka przeciwko SARS-CoV-2 będzie, jeśli wierzyć w te zapowiedzi, najwcześniej w przyszłym roku. Farmaceutyku, opracowanego do leczenia COVID-19, też jeszcze nie ma. Używa się leków stworzonych do stosowania w zwalczaniu innych chorób, np. malarii czy AIDS. Nad metodą NEUTRALIZOWANIA koronawirusa pracuje m.in. zespół badawczy Narodowego Instytutu Onkologii (NIO).

Trudno to nazwać lekiem, nie będzie to też szczepionką – zastrzegają naukowcy. – To będzie neutralizator wirusa, działający na wzór antytoksyny i blokujący wnikanie wirusa do komórek. Dla chorego największym zagrożeniem jest przenikanie wirusa do komórek, namnażanie się w nich i po wyjściu – zakażanie następnych. Z wirusem pozostającym poza komórkami nasz organizm sobie poradzi za pomocą różnych mechanizmów odpornościowych – tłumaczy w portalu mzdrowie.pl prof. Elżbieta Sarnowska z Zakładu Onkologii Molekularnej i Translacyjnej NIO. Sprawa jest skomplikowana i nieprosta w wytłumaczeniu laikom.

Chodzi o to, mniej więcej, że w krwi oprócz przeciwciał (wiążą one patogeny) „normalnej” wielkości (ok. 10 nanomilimetra, milimetr to milion nm!), są jeszcze mniejsze – tzw. nanoprzeciwciała. Dziesięciokrotnie. Wykorzystuje się je od roku w leczeniu m.in. niektórych nowotworów i stanów zapalnych. Pani profesor NIO ma nadzieję, że neutralizator powstanie szybko. Studzi jednak hiper optymistyczne nadzieje tych, którzy liczą, że lek antycovidowski powstanie w tym lub przyszłym roku. „Lek, który na przykład będzie hamował replikację wirusa, pojawić się może, patrząc optymistycznie, w ciągu kilku lat. Najważniejsza kwestia – to jak się będzie rozwijać pandemia. Pewne rzeczy można przyspieszyć, jeśli sytuacja będzie tego wymagała, lub też robić zwykłym trybem”.

Szczepionka na koronawirusa? Wirusolog wskazuje możliwości! [Super Raport]

Historia badań nad nanoprzeciwciałami (NP) sięga 2016 r. Wówczas nad światem wciąż wisiała groźba powrotu zarazy wywołanej wirusem SARS-CoV-1 i MARS. Wtedy naukowcy odkryli, że w krwi alpaki są NP, które radzą sobie z tymi patogenami. Badania nad użyciem NP w terapii onkologicznej prowadzone są w NIO od kilku lat. Epidemia i wnioski, do których doszli naukowcy poza Polską skłoniły zespół do prac nad neutralizatorem SARS-CoV-2. Prace nad nim w NIO, to także realizacja projektu Agencja Badań Medycznych „Badania nad szczepionką przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 oraz wsparcie prac badawczych nad poszukiwaniem skutecznej terapii”. Agencja do jego realizacji wybrała: Sieć Badawczą Łukasiewicz – Instytut Biotechnologii i Antybiotyków wraz z zespołem z Politechniki Wrocławskiej, Narodowe Centrum Onkologii w konsorcjum z Instytutem Biochemii i Biofizyki PAN i Warszawskim Uniwersytetem Medycznym oraz Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu. Współpracę zadeklarowali naukowcy z Chin, Niemiec i Kanady.

dr Pietrzyk-Zieniewicz: Za Dudą stoi cień Kaczyńskiego [Super Raport]

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze artykuły