Kolejki przed przychodnią w Tarnowie

i

Autor: źródło: Zespół Przychodni Specjalistycznych w Tarnowie Codziennie do budynku wchodzi nawet 700 osób

Coraz więcej PIENIĘDZY na ochronę zdrowia, coraz dłuższe KOLEJKI do lekarzy

2020-09-23 16:18

5,3 proc. PKB na ochronę zdrowia przeznaczy się w Polsce w 2021 r. W 2019 r. do systemu ochrony zdrowia wpłynęło o ok. 8 mld zł więcej niż w 2018 (wtedy było to 78 mld zł). W 2020 r. do budżet NFZ miało wpłynąć 93 mld zł. Skarb Państwa dopłaci do budżetu, bo wpływy ze składek, przez COVID, zmniejszyły się. Czy jednak przez koronawirusa wydłużyły się kolejki poświadczenia medyczne?

Tak, ale nie wyłącznie. – W szpitalach średnio 80 proc. kosztów stanowią koszty stałe, a 20 proc. to koszty wykonania samych procedur – mówił, podczas ostatniego posiedzenia sejmowej komisji zdrowia poseł Rajmund Miller (Koalicja Obywatelska). Jeszcze lepiej obrazuje to Dorota Korycińska, prezes Ogólnopolskiej Federacji Onkologicznej: – Na pacjenta przeznacza się w Polsce 43 euro, w Czechach 85 euro, we Francji 156 euro, a w Wielkiej Brytanii 171 euro... Dodajmy, że w tych państwach również czeka się, w ramach publicznego systemu ochrony zdrowia, na spotkanie z lekarzem (o ile w grę nie wchodzą kwestie ratowania życia). Dlaczego więc pacjenci czekają dłużej (w 2019 r. nie było epidemii, a kolejki były dłuższe niż rok wcześniej), choć pieniędzy w NFZ przybyło? Bo rosną koszty. Efekt?

– Na przykład: w poradniach neurochirurgicznych czas oczekiwania wzrósł w 2019 r. o 26 dni, czyli do 57 dni dla trybu pilnego, a liczba oczekujących zwiększyła się z 4 tys. do 6 tys. w porównaniu z latami 2017-2018. W poradniach kardiologicznych liczba oczekujących wzrosła o ok. 50 proc., a czas oczekiwania zwiększył się do 19 dni w trybie pilnym i jest o 70 proc. dłuższy niż rok wcześniej – wyliczał poseł Miller.

Pacjent wychodzi na czworakach ze szpitala

Pacjentom, których czeka wizyta u specjalisty, wykonanie zabiegu operacyjnego lub diagnostyki, radzimy nie patrzeć wyłącznie w statystyki, ale zajrzeć do nfzowskiego „Informatora o terminach leczenia”. Można z jego pomocą wyszukać, na co, gdzie i kiedy można się (wy)leczyć. I tak najbliższy wolny (teoretycznie) termin wizyty w przychodni kardiologicznej przypada w Katowicach na 28 września, a w Warszawie już na 13 października i 11 grudnia.

– Udało się znieść kolejki do zaćmy, znacznie poprawił się dostęp do endoprotezoplastyki, w kardiologii dobrze działa program KOS-Zawał, jest realizowany program trombektomii mechanicznej dla pacjentów z udarami mózgu, jest bezlimitowa diagnostyka obrazowa. Badania opinii wskazują też na wzrost zaufania społeczeństwa do NFZ – wyliczał na wspomnianym posiedzeniu Czesław Hoc (PiS), wiceprzewodniczący sejmowej komisji zdrowia. To sprawdziliśmy, kiedy przypada najbliższy termin do przeprowadzenia zabiegu usunięcia zaćmy. W Mazowieckiem, w Warszawie: 5 października, a w Siedlcach – 26 i 29 września. Natomiast w Śląskiem, w Sosnowcu: 29 września, a w Skoczowie – 1 października. Terminy dla pacjentów w stanie stabilnym. Radzimy jednak zweryfikować wskazanie u wykonawcy świadczenia.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze artykuły