raport_epidemie_Instytut Jagielloński

i

Autor: WIM

W czasie epidemii 40 proc. medyków je zwalczających winno być… wojskowymi?

2021-10-14 17:33

Upubliczniony został raport „Jak przygotować polską ochronę zdrowia na kolejne epidemie…” sporządzony, pod auspicjami Instytutu Jagiellońskiego przez lekarza, socjologa i ekonomistę. Zawiera on „100 wytycznych dla administracji rządowej i samorządowej w zakresie gotowości państwa na czas kryzysu”. Raport, w części medycznej przygotowanej przez gen. dyw. prof. Grzegorza Gieleraka (szefa Wojskowego Instytutu Medycznego), został nie tak dawno ostro skrytykowany przez ministra zdrowia.

Nie ma się co dziwić, że dr. Adamowi Niedzielskiemu „100 wytycznych…” nie przypadło do gustu, bo mało który z polityków jest w stanie przyjąć bezpolemicznie krytykę swojej działalności. Polecamy lekturę raportu. Można go pobrać z tej strony. A tym, którzy nie mają czasu na zgłębianie ponad 70-stronicowej analizy, w dużym skrócie przedstawimy jej najważniejsze elementy. Już po pierwszym zdaniu w wstępie widać, że raport jest krytyczny, czego jakakolwiek władza nie lubi: „Pandemia COVID -19 uwidoczniła brak przygotowania systemu opieki zdrowotnej większości państw, w tym Rzeczypospolitej Polskiej, do reagowania na sytuacje kryzysowe i działania w warunkach kryzysowych. Polskie dokumenty z lat wcześniejszych wskazujące na ryzyko wystąpienia epidemii wydają się nie doceniać ogromu tego zjawiska, a inne w ogóle go nie zauważając, usypiały czujność systemu. Rządowe informacje i opracowania z okresu pandemii powinny były zaś jasno komunikować ryzyka i problemy oraz stawiać cele, ponieważ gra toczyła się o życie ludzi i bezpieczeństwo społeczeństwa…”.

Rząd jednak nie powinien być obrażony, bo raportujący niedługo po tym ostrym wejściu autorzy stwierdzają: „Epidemia koronawirusa – jej gospodarcze i społeczne konsekwencje – w przeważającej większości są efektem słabości i ograniczeń struktur państw w Europie i na świecie, w części odpowiedzialnej za zapobieganie i przeciwdziałanie skutkom kryzysu i wojny…”.

Express Biedrzyckiej - Andrzej Sośnierz: Polska nie jest gotowa na 4. falę

Cóż takiego proponuje? Sporo. Skoro nie wiadomo, jak długo potrwa światowa pandemia i kiedy na świat spadną następne (przed czym ostrzega wielu wirusologów i epidemiologów), to warto na tę okoliczność przygotować krajowy przemysł farmaceutyczny. Szef WIM uważa, że Polska powinna wyprodukować własną szczepionkę przeciw COVID-19. Przypomnijmy, że prace nad nią prowadzą, bez państwowego wsparcia, dwa ośrodki naukowe: z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu oraz w Politechniki Warszawskiej. Prof. Gierelak (autor medycznej części raportu) podkreśla, że „Pilnie należy zainicjować działania zmierzające do optymalnego wykorzystania potencjału krajowych ośrodków naukowo-badawczych – konsolidacja dziedzinowo-produktowa – z jednoczesnym dofinansowaniem – na wzór prowadzonej w tym względzie przez rząd Stanów Zjednoczonych polityki – prac badawczo-rozwojowych ze środków publicznych. Taki model działania wydatnie ograniczy ryzyko inwestycyjne jednostek prowadzących badania, co wprost przełoży się na przyspieszenie prac na polską szczepionką”.

W rozmowie, jeszcze przed opublikowaniem raportu, z dyrektorem WIM ten stwierdził, że w Polsce brakuje niezależnej instytucji, wiodącej w walce z tą (lub/i następnymi) epidemią. Takiej choćby jaka jest w Niemczech – Instytut Roberta Kocha. W opinii gen. Gieleraka taką rolę powinien w Polsce pełnić Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny. W raporcie podaje ciekawy (acz pewnie dyskusyjny pomysł) poprawy efektywności systemu ochrony zdrowia. Uważa, że w kilku wiodących jednostkach systemu na początek, a docelowo we wszystkich, powinno się „zatrudniać co najmniej 40% personelu lekarskiego, pielęgniarskiego oraz ratowników medycznych w ramach stosunku służbowego zawodowej służby wojskowej”. Dlaczego? W skrócie: bo wojsko jest lojalne, nie dyskutuje, jest dyspozycyjne i… nie protestuje, domagając się podwyżek płac. Słuszna propozycja?

Raport został przedstawiony prezydentowi. Jego treść znana była także ministrowi zdrowia. W intencji jego autorów jest, by stał się on przedmiotem dyskusji. Czy tak się stanie?

Sonda
Obawiasz się czwartej fali koronawirusa?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze artykuły