prof. Andrzej Horban

i

Autor: twitter.com/KPRM prof. Andrzej Horban, doradca premiera

Czym zajmuje się RADA MEDYCZNA, której szefuje prof. Andrzej Horban?

2021-01-25 17:40

Nie jest lekko/łatwo być szefem rządowych doradców ds. COVID-19. Prof. dr hab. n. med. Andrzej Horban coś o tym wie. A wielu nie wie, czym zajmuje się Rada Medyczna, której ten 69-letni zakaźnik przewodniczy.

Nie jest lekko być głównym doradcą, gdyż profesor wsławił się już kilkoma wypowiedziami, które można zaliczyć do tzw. złotych. A to proponował, bardziej serio niż żartem, by witanie nowego roku przenieść na sierpień. Zagadnięty przez media o to, czy nauczyciele czasem nie powinni być szczepieni priorytetowo, odpowiedział: „Nauczyciele nie są szczepieni w pierwszej kolejności, ponieważ są młodzi i inteligentni. Nauczyciel wie jak się chronić, po drugie dajemy mu metody diagnostyczne”. Kiedy poproszono profesora o jego opinię dotyczącą ewentualnego otwarcia klubów fitness, ten stwierdził: „Jeżeli ktoś uprawia sport, to równie dobrze może uprawiać na świeżym powietrzu, kupić sobie hantle za parę groszy, w domu i poćwiczyć”. W sumie jest to zgodne z jedną z jego ostatnich opinii: „To nie jest jeszcze czas na luzowanie obostrzeń”. Jego zdaniem znoszenie ograniczeń powinno nastąpić po zaszczepieniu zdecydowanej większości osób powyżej 70. roku życia. Czy tych rad posłucha premier Mateusz Morawiecki?

"Nauczyciele mogą poczekać na szczepienia, bo są inteligentni" - wypalił prof. Horban. Zwalczą wirusa siłą umysłu? Zobacz komentarz Adama Federa

– Zadanie Rady Medycznej jest bardzo proste – doradzanie premierowi, ale nie podejmowanie decyzji – wyjaśnia w rozmowie z red. Iwoną Konarską z Termiediów. – Tu jest klarowny podział. Przypomnę, że Radę powołuje premier. Generalnie kandydatami do tego gremium byli ludzie, którzy z uwagi na swoją działalność, wiedzę i doświadczenie są od początku zaangażowani w zwalczanie epidemii. Większość z nich to lekarze chorób zakaźnych, którzy z założenia są wyszkoleni jako medycy pełniący służbę publiczną. Jest to pewna kategoria ludzi, którzy potrafią myśleć propaństwowo, dlatego też nikt nie odmówił udziału w pracach. A co do samych zasad współpracy – można powiedzieć, że przekazywanie informacji działa w dwie strony. I ja, i moi koledzy z Rady Medycznej przekazujemy tylko sprawdzone fakty, a opinie najczęściej powstają po wszechstronnej dyskusji. Każdy z członków Rady ma otwartą drogę i do premiera, i do ministra zdrowia, oprócz tego są organizowane cykliczne spotkania. Rada zajmuje się problemami medycznymi – ostatnio taktyką grup szczepień, mniej organizacją ochrony zdrowia, ale jeżeli widzimy, że coś można poprawić, oczywiście sugerujemy rozwiązanie. Rada Medyczna przyjmuje pewien pakiet zaleceń, który albo jest aplikowany społeczeństwu, albo nie. To są czasem trudne dylematy dla polityków, jednak Rada radzi, a premier podejmuje decyzje – opisuje skrótowo działanie Rady Medycznej jej przewodniczący.

A oto pełna lista obecnego składu Rady Medycznej. Jeśli ktoś jest ciekaw, kto jest kim w niej, wystarczy poszperać, z pomocą wyszukiwarki, w internecie:

• prof. dr hab. n. med. Magdalena Marczyńska – Warszawski Uniwersytet Medyczny, Klinika Chorób Zakaźnych Wieku Dziecięcego,• prof. dr hab. n. med. Jacek Wysocki – kierownik Katedry i Zakładu Profilaktyki Zdrowotnej, Wydział Nauk o Zdrowiu, Uniwersytet Medyczny w Poznaniu,• prof. dr hab. n. med. Robert Flisiak – prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych,• prof. dr hab. n. med. Krzysztof Simon – Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu,• prof. dr hab. n. med. Tomasz Laskus – Warszawski Uniwersytet Medyczny, Zakład Immunopatologii Chorób Zakaźnych i Pasożytniczych,• prof. dr hab. n. med. Anna Piekarska – Uniwersytet Medyczny w Łodzi, Katedra i Klinika Chorób Zakaźnych i Hepatologii,• prof. dr hab. n. med. Miłosz Parczewski – Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie, Klinika Chorób Zakaźnych, Tropikalnych i Nabytych Niedoborów Immunologicznych,• prof. dr hab. n. med. Krzysztof Tomasiewicz – Uniwersytet Medyczny w Lublinie, Katedra i Klinika Chorób Zakaźnych,• prof. dr hab. n. biol. Krzysztof Pyrć – Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Małopolskie Centrum Biotechnologii UJ,• prof. dr hab. n. med. Radosław Owczuk – Gdański Uniwersytet Medyczny, kierownik Katedry Anestezjologii i Intensywnej Terapii,• dr hab. n. med. Agnieszka Mastalerz-Migas – Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu, kierownik Katedry i Zakładu Medycyny Rodzinnej,• dr hab. n. med. Iwona Paradowska-Stankiewicz – Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego, Krajowy konsultant w dziedzinie epidemiologii,dr n med. Artur Zaczyński – CSK MSWiA,• prof. dr hab. n. med. Małgorzata Pawłowska – kierownik Katedry Chorób Zakaźnych i Hepatologii Collegium Medicum w Bydgoszczy, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, wice Prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych,• prof. dr hab. n. med. Bartosz Łoza – kierownik Kliniki Psychiatrii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego,• dr n. med. Konstanty Szułdrzyński – Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum, kierownik Centrum Terapii Pozaustrojowych Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze artykuły