Diagnoza: zaawansowany rak piersi – o co zapytać lekarza?

2021-07-20 0:00
Diagnoza: zaawansowany rak piersi – o co zapytać lekarza?
Autor: Shutterstock

Rak piersi jest chorobą bardzo zróżnicowaną. Aby wybrać najkorzystniejszy dla danej pacjentki schemat leczenia, konieczne jest szczegółowe określenie dwóch głównych parametrów raka piersi: stopnia zaawansowania oraz podtypu biologicznego. Pamiętaj, że wiedza może być Twoim sprzymierzeńcem w chorobie. Im więcej wiesz i rozumiesz, tym łatwiej będzie Ci przejść przez proces diagnozy i leczenia.

Wybór sposobu leczenia Twojej choroby zależy od dwóch kluczowych informacji. Pierwsza to: stopień zaawansowania nowotworu. Lekarz ustala go przy pomocy tzw. Skali TNM (z ang.: Tumor, Nodes, Metastasis), czyli poprzez określenie: wielkości pierwotnego guza w piersi (T), obecności przerzutów nowotworu w węzłach chłonnych (N) oraz ewentualnej obecności przerzutów nowotworu w innych narządach (np. w wątrobie, płucach, kościach i in.; M). Druga to podtyp biologiczny. Lekarz określa go na podstawie oceny obecności receptorów hormonalnych (estrogenowych – ER i progesteronowych – PR) w komórkach raka oraz ekspresji receptora HER2 i markera Ki67. To bardzo ważna informacja, rak piersi jest bowiem niejednorodną chorobą i w różnych podtypach stosuje się różne leczenie. Oceny wspomnianych receptorów i markera dokonuje lekarz patomorfolog podczas badania mikroskopowego fragmentu pierwotnego guza lub przerzutu.

Po rozpoznaniu choroby nowotworowej to lekarz staje się Twoim przewodnikiem. W tej relacji najważniejsze jest wzajemne zaufanie i szacunek. Obie strony muszą mieć poczucie, że podążają wspólną drogą. Kluczem do sukcesu jest dobra komunikacja z lekarzem i pielęgniarką. Warto pytać. Wiele z Was obawia się zadawać pytania, myśląc, że pytacie o sprawy nieistotne. Tymczasem lekarz i pielęgniarka mają świadomość, że medyczne słownictwo i omawiane z pacjentką kwestie dotyczące leczenia nie dla każdego są jasne. Poniżej podpowiadamy, jakie pytania powinnaś zadać lekarzowi. Weź je ze sobą – zapytaj lekarza sama lub poproś o to bliską osobę, która będzie Ci towarzyszyć podczas wizyty. Odpowiedzi skrzętnie notuj, aby móc do nich wrócić. Jeśli czegoś nie zrozumiesz – poproś o wyjaśnienie. Pamiętaj: nie ma niemądrych pytań, a Ty masz prawo do rzetelnej wiedzy o swojej chorobie.

Lista pytań do lekarza:

 • Jaki mam typ nowotworu?
 • Co oznacza stopień zaawansowania mojego nowotworu?
 • Jakie są wszystkie możliwości leczenia mojego nowotworu, w tym aktualnie refundowane na terenie Polski oraz dostępne na świecie?
 • W jakim ośrodku/placówce medycznej/oddziale szpitalnym będę leczona?
 • Czy mogę wybrać miejsce, w którym będę leczona?
 • Czy podczas leczenia będę odczuwała ból i jak bardzo może być on silny?
 • Czy podczas leczenia będę odczuwała inne dolegliwości?
 • Jakie emocje mogą towarzyszyć mi podczas leczenia?
 • W jaki sposób mogę łagodzić swoje dolegliwości?
 • Czy mogę korzystać z medycyny alternatywnej, czy nie zakłóci to mojego dotychczasowego leczenia?
 • Czy podczas leczenia będę mogła pracować? W jaki sposób i jak długo?
 • Czy podczas leczenia będę mogła być aktywna fizycznie: ćwiczyć, uprawiać sport?
 • Jeśli będę leczona w domu – czy muszę w jakiś specjalny sposób dostosować otoczenie?
 • Gdzie spotkam osoby w sytuacji podobnej do mojej, aby uzyskać od nich wsparcie?

Treści zawarte w artykule pochodzą ze strony kampanii „Zaawansowany Rak Piersi. Wiem Więcej!”. Więcej informacji znajdziesz na https://zaawansowanyrakpiersi.pl/

Materiał powstał we współpracy z Novartis

PL2107160367

Najnowsze artykuły