Dobry dom opieki - jak go szukać

2013-08-26 4:00

Domy opieki dla osób starszych cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Zwłaszcza te najnowocześniejsze są dobrym rozwiązaniem dla pensjonariuszy, którzy znajdują tam to, czego brakuje im w domach rodzinnych - opiekę medyczną, a także towarzystwo innych seniorów i rozrywkę.

Jeśli nie możemy z różnych względów zapewnić właściwej opieki naszym najbliższym lub poświęcić im dostatecznej ilości czasu, warto skorzystać z usług domu opieki. Jeszcze kilka lat temu miejsce to budziło negatywne skojarzenia. Dziś to zwykle nowoczesne, komfortowo wyposażone ośrodki, które oferują całodobową opiekę nad osobami starszymi. Zapewniają im też profesjonalną opiekę medyczną.

Placówek tych jest coraz więcej. Jedne są państwowe, inne prywatne, duże na kilkadziesiąt miejsc i kameralne na kilkanaście. Podpowiadamy, czym się kierować przy wyborze nowoczesnego ośrodka i na co zwrócić uwagę?

Lokalizacja

Szukając odpowiedniej placówki opiekuńczej, warto wziąć pod uwagę jej położenie. Najlepiej jeśli wybierzemy taką, która znajduje się w pobliżu miejsca zamieszkania naszej rodziny. To bardzo ważne, gdyż ułatwi nam bieżący kontakt z osobą bliską, ale nie tylko. Daje też możliwość obserwowania jakości opieki. Zresztą nowoczesne ośrodki ułatwiają taki kontakt z seniorem, oferując pokoje dla odwiedzających oraz komunikatory internetowe.

Nie bez znaczenia jest również otoczenie domu. Dobrze jeśli w pobliżu będzie znajdować się chociaż trochę zieleni, np. ogródek, park lub las, gdzie pensjonariusze mogą spacerować i wypoczywać na świeżym powietrzu.

Wyposażenie

Kolejnym elementem, na który musimy zwrócić uwagę, jest wyposażenie ogólne budynku. Czy jest ono na tyle dobre, by zapewnić naszym bliskim komfortowe warunki.

W co taki nowoczesny dom powinien być wyposażony? Przede wszystkim nie może mieć żadnych barier architektonicznych utrudniających codzienne funkcjonowanie ludziom w podeszłym wieku.

Nowoczesny dom dla seniora posiada windę, podjazdy, poręcze i łazienki dostosowane do potrzeb niepełnosprawnych. Pokoje 1- i 2-osobowe, każdy z własną łazienką i toaletą. Są komfortowo i funkcjonalnie wyposażone, m.in. w telewizor, telefon, Internet i system przywoławczy, dzięki któremu za pomocą pilota pensjonariusz może w każdym momencie wezwać opiekuna. Seniorzy mogą skorzystać z wyposażenia ośrodka, ale też umeblować pokój własnymi meblami. Dzięki temu czują się mniej obco w nowym otoczeniu i nie tęsknią tak bardzo za dotychczasowym domem.

Pensjonariusze do dyspozycji mają też salon, jadalnię, bibliotekę, sale ze specjalistycznym sprzętem do ćwiczeń i rehabilitacji, gabinet zabiegowy.

Opieka

Seniorzy mają zagwarantowaną opiekę wykwalifikowanych opiekunek i pielęgniarek, lekarzy, rehabilitantów, masażystów, a także opiekę duszpasterską

W domu opieki senior się nie nudzi. Może jeździć na rowerze, uprawiać gimnastykę usprawniającą, nordic walking. Czas umili mu wspólne muzykowanie, gra w szachy, karty, scrabble czy wspólne oglądnie filmów. Organizowane są też wycieczki autokarowe, wyjścia do teatru, kina czy muzeum.

Opłaty

Opłatę za pobyt w państwowym domu opieki ponosi jego mieszkaniec do wysokości 70 proc. swojej emerytury. Resztę dopłaca jego rodzina oraz gmina, która skierowała osobę do DPS, w wysokości różnicy między średnim miesięcznym kosztem utrzymania a opłatami wnoszonymi przez mieszkańca i jego rodzinę.

Za pobyt w prywatnej placówce koszty ponosi pensjonariusz i jego rodzina.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze artykuły