Eksperci NIL o (przeciw)WSKAZANIACH do szczepienia Astrą. Warto je poznać

2021-04-16 18:21 oprac. Andrzej Bęben
Szczepionka AstraZeneca
Autor: AP

Rząd nie widzi przeciwwskazań do stosowania szczepionki produkcji brytyjsko-szwedzkiego koncernu i Uniwersytetu Oksfordzkiego. Eksperci również uważają, że każda szczepionka jest dobra i skuteczna oraz lepsza od nieszczepienia się. Jednakże eksperci Naczelnej Izby Lekarskiej „na podstawie dostępnych do 13.04.2021 zaleceń ekspertów, w tym niemieckich, brytyjskich i kanadyjskich” wskazują przypadki, w których szczepienie należy rozważyć z uwagi na dobro pacjenta.

Dziesięć takich wytycznych, zaleceń lub – jak kto woli – (przeciw)wskazań przedstawiło Forum Naukowe COVID-19 NIL (FNC-19), podkreślając w najnowszym stanowisku, że „świetle aktualnych danych szczepienie przeciwko zakażeniu wirusem SARS-CoV-2 za pomocą preparatu firmy AstraZeneca jest skuteczne w zapobieganiu ciężkim postaciom COVID-19. Ryzyko wystąpienia incydentów zakrzepowo-zatorowych jest małe, podobne jak w populacji ogólnej”. Tzw. incydenty zakrzepowe po iniekcji szczepionką AZ są b. rzadkie. W Europie odnotowano ich mniej niż 200, co w przeliczeniu na milion zaszczepionych mieści się w tym, co stwierdzono w badaniach klinicznych.

W Polsce (na razie) nie zamierza się rezygnować z podawania AZ. W Europie Dania i Norwegia wstrzymały szczepienia AZ. Włoski dziennik „La Stampa” podał, że od przyszłego roku AZ ma nie być używana w UE, a o tym ma zdecydować Komisja Europejska. Co będzie, to się okaże. Na razie FNC-19 delikatnie wskazuje, które osoby, z jakimi schorzeniami, nie powinny być szczepione AZ lub przed szczepieniem powinny być gruntownie zdiagnozowane.

Punkt szczepień powszechnych na UTP w Bydgoszczy. Tak wygląda w środku

„Odnotowano jednak bardzo rzadko szczególną postać incydentów zakrzepowych po podaniu szczepionki firmy AstraZeneca (częstość od 1 do 10 przypadków na 1 milion zaszczepionych; dotąd w Europie poniżej 200 przypadków), nazwanej z języka angielskiego VITT (ang. vaccine induced immune thrombotic thrombocytopenia) zwanej też VIPIT (ang. vaccine induced prothrombotic immune thrombocytopenia). Powikłanie to najczęściej obserwuje się po upływie 4 do 20 dni od podania szczepionki firmy AstraZeneca, zwykle u osób poniżej 55. roku życia i częściej u kobiet niż u mężczyzn. Objawy choroby przypominają nabytą trombofilię na podłożu autoimmunologicznym...” – podkreślają eksperci NIL. Trombofilia nabyta (jest i wrodzona), to inaczej zakrzepica. A oto niektóre z (przeciw)wskazań wg FNC-19. Podajemy te, których zrozumienie nie wymaga wiedzy medycznej.

• „Odradzamy szczepienie przeciwko zakażeniu wirusem SARS-CoV-2 szczepionką firmy AstraZeneca pacjentów, którzy w przeszłości przebyli udokumentowany lub prawdopodobny HIT”. Ten skrót oznacza stanem prozakrzepowy związany z obecnością przeciwciał przeciwko kompleksom utworzonym z m.in. z heparyny.

• „Odradzamy szczepienie przeciwko zakażeniu wirusem SARS-CoV-2 szczepionką firmy AstraZeneca pacjentów, którzy w przeszłości przebyli zakrzepicę zatok żylnych mózgu”. Zakrzepica zatok żylnych jest poważną, ale też rzadką chorobą naczyniowa mózgu, w fazie ostrej i nasilonej prowadzić może do udaru mózgu. Po szczepionkach na COVID-19 odnotowuje się jednak właśnie zakrzepicę w nietypowych miejscach - w mózgu i w żyłach trzewnych.

• „Sugerujemy przez okres 20 dni po podaniu szczepionki firmy AstraZeneca baczną obserwację pacjentów, szczególnie osób: po przebytej żylnej chorobie zakrzepowo-zatorowej lub obciążonych zwiększonym ryzykiem zakrzepowo-zatorowym, którzy nie otrzymują leków przeciwkrzepliwych, osób z nadwagą i otyłością”.

• „Zalecamy pilny kontakt z lekarzem, jeśli między 4-20 dniem po szczepieniu szczepionką AstraZeneca pacjent zgłasza jeden z następujących objawów: silny uporczywy ból głowy, zaburzenia widzenia, drgawki, ogniskowe objawy neurologiczne, ból w klatce piersiowej lub w jamie brzusznej, obrzęk i/lub asymetryczny ból kończyny dolnej”.

• „Chorych z podejrzeniem VITT powinno się hospitalizować”.

• „Zalecamy zgłaszanie wszystkich przypadków z podejrzeniem wystąpienia VITT jako rzadkiego działania niepożądanego produktu leczniczego do odpowiednich organów zgodnie z wymogami ustawowymi”. Tzw. NOP-y (niepożądane odczyny poszczepienne) zgłasza się do (najszybciej) przez formularz na stronie internetowej Centrum e-Zdrowia.

Powołane w styczniu 2021 r. Forum Naukowe COVID-19 Naczelnej Izby Lekarskiej ma jedno zadanie: wypracowywanie i upublicznianie stanowisk opartych na dowodach naukowych i doświadczeniu klinicznym, w zakresie związanym z pandemią COVID-19, które mogą mieć znaczenie dla kształtowania opinii publicznej, edukacji społecznej i edukacji środowisk profesjonalistów medycznych. Na rządowym portalu gov.pl podano (16 kwietnia), że dotychczas w Polsce (od 27 grudnia 2020 r.) wykonano 8 484 815 szczepień przeciw COVID-19. Z tej grupy pierwszą dawką przyjęło 6 236 689, a drugą 2 248 126 osób. Zgłoszono 6132 niepożądane odczyny, w większości objawiające się zaczerwienieniem i krótkotrwałym bólem w miejscu wkłucia. Od rozpoczęcia Narodowego Programu Szczepień przeciwko COVID-19 zutylizowano 9811 dawek szczepionek Pfizer, Moderna i AstraZeneca. W środę (14 kwietnia) trafiła też do Polski pierwsza dostawa jednodawkowej szczepionki firmy Johnson & Johnson. Dostarczono około 120 tys. dawek. Preparat ma być stosowany m.in. u osób, które samodzielnie nie mogą dotrzeć do punktów szczepień.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze
Najnowsze artykuły