Elon Musk

i

Autor: AP Elon Musk

Elon Musk, ten od Tesli, chce by dzięki chipom sparaliżowani mogli chodzić

2021-12-09 17:49

Ten 50-letni amerykański przedsiębiorca, można go nazwać Leonardem da Vinci współczesnego biznesu, stworzył już super elektryczne auto, wysłał ludzi w kosmos, stawia na pozyskiwanie prądu z energii słonecznej, a także działa „na polu” medycyny poprzez spółkę Neuralink. Ona to pracuje nad technologią stymulacji mózgu poprzez wszczepiany doń stymulator. Musk obwieścił, że doświadczenia na małpach zakończył się sukcesem i planowa jest kontynuacja badań już na ludziach. W 2022 r.

O tym projekcie z początkiem 2021 r. mówił tak: „Ludzkość nie będzie mądrzejsza niż cyfrowy superkomputer. Jeśli więc nie możemy zapanować nad tą technologią, to nauczmy się z nią żyć”. To plan docelowy. Na początek nowa technologia ma pomóc niepełnosprawnym z dysfunkcjami ruchu, po urazach kręgosłupa i sparaliżowanych. Celem naukowców z Neuralinku jest, by poprzez wszczepienie do mózgu, tacy ludzie odzyskali sprawność. Pełną czy względna, to tego jeszcze nie wiadomo. Jak informują amerykańskie media  implant, który będzie miał kształt siateczki wykonanej z włókien o grubości mikrona. Włókna te będą spoczywać na obszarach mózgu odpowiedzialnych za ruch. W połączeniu z aplikacją na iPhone'a implant pozwoli kontrolować smartfona myślami. By sobie uzmysłowić wymiar tego chipa, to warto wiedzieć, że ludzki włos ma około 70 mikronów grubości. Pory w standardowym filtrze do kawy mają średnicę 20 mikronów A jeden mikron to jedna tysięczna milimetra. Ma być on umieszczony w obudowie o rozmiarach niewielkiej monety. I co taki chip od naukowców, jednej ze spółek, miliardera ma uczynić?

W kwietniu Elon Musk obwieścił na Twitterze, że pierwsza wersja (mark I – można to tak określić) sprawi, że osoby sparaliżowane będą mogły szybciej obsługiwać przy pomocy mózgu smartfon od pełnosprawnych, którzy czynią to palcami. Kolejna – to dopiero ma być przełom: niepełnosprawni ruchowo odzyskać mają sprawność. Chip będzie ładowany bezprzewodowo i oczywiście nie będzie widoczny. Środowisko naukowe różnie wróży przyszłość stymulatorowi mózgu z Neuralinku. Co prawda małpa, której go wszczepiono, potrafiła grać w prymitywnego tv-ping-ponga, ale nie ma gwarancji, że sparaliżowani z chipem od Muska będą mogli chodzić. Choć z całą pewnością to oni trzymają kciuki za powodzenie prac prowadzonych przez Neuralink. Dodajmy, że W styczniu 2021 r. majątek Muska wynosił wg Bloomberga 188,5 mld USD, a wg Forbesa – 189,7 mld. Jest więc albo numerem 2 lub 1 na liście najbogatszych ludzi świata. Stać go więc na pionierskie badania. Jak się nie uda, stratę przeboleje. Gdy się powiodą, powiększy swój majątek.

Sonda
Elon Musk i Grimes nazwali swoje dziecko X AE A-12. Ładnie?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze artykuły