FLEKSITARIANIZM goni STRAŻNIKÓW WAGI. Coraz wyżej w ŚWIATOWYM rankingu diet

2021-04-06 18:30 oprac. Andrzej Bęben
Fleksitarianizm, więcej warzyw, mniej mięsa - nowy trend żywieniowy
Autor: thinkstockphotos.com Jedzenie większej ilości warzyw niesie ze sobą wiele zalet zdrowotnych. 

Jaka jest najlepsza dieta? Idealnej (chyba) nie ma. Fleksitarianizm, to inaczej nierestrykcyjny wegetarianizm. Zyskuje na popularności, co potwierdza prestiżowy ranking diet US News & World Report. W tej klasyfikacji diety oceniania się w następujących kategoriach: najlepsza dieta, najlepsza dieta odchudzająca, najlepsza dieta w cukrzycy, najlepsza dieta dla zdrowego serca, najlepsza dieta dla zdrowego odżywiania, najłatwiejsza dieta do naśladowania, najlepsza dieta roślinna, najlepszy komercyjny program dietetyczny.

W tym rankingu brano pod uwagę m.in. prawdopodobieństwo długotrwałego utrzymania prawidłowej masy ciała; skuteczność w profilaktyce cukrzycy oraz skuteczność w stosowaniu jej przez diabetyków; skuteczność w zapobieganiu chorobom sercowo-naczyniowym i zmniejszenie ryzyka dla pacjentów z chorobami serca. Łatwość przygotowania diety, atrakcyjność smakową diety a także zgodność z wytycznymi żywieniowymi FDA (amerykańska Agencja Żywności i Leków). – Dieta fleksitariańska została uznana za jedną z najlepszych diet w ogólnej kategorii – zajęła drugie miejsce, najlepszą dietę odchudzającą – miejsce pierwsze, najlepszą dietę dla diabetyków – miejsce pierwsze, najlepszą dietę dla zdrowego serca – miejsce drugie. Jest też uznawana za jedną z najłatwiejszych diet – miejsce trzecie, po diecie śródziemnomorskiej oraz diecie Strażników Wagi – wyjaśnia dr n. med. Agnieszka Białek-Dratwa z Wydziału Nauk o Zdrowiu w Zdrowiu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Flexitarianizm, jako pojęcie, pochodzi od połączenia dwóch słów: flex czyli elastyczny i wegetarianizm – to styl odżywiania, który zachęca do spożywania głównie produktów roślinnych, jednocześnie pozwalając na spożywanie mięsa i innych produkty pochodzenia zwierzęcego z umiarem, od czasu do czasu. Ten styl odżywiania opiera się na takich filarach: • je się głównie owoce, warzywa, rośliny strączkowe i pełnoziarnisty produkty, • preferuje się biało pochodzenia roślinnego, • dopuszczalne jest sporadyczne zjadanie biała nieroślinnego oraz ogranicza się maksymalnie, najlepiej do zera, konsumpcję produktów zawierających duże ilości cukru i słodycze.

Inwazyjne metody leczenia otyłości

– Ze względu na swój elastyczny charakter i skupienie się na tym, co należy uwzględnić, a nie ograniczać, dieta fleksitariańska jest popularnym wyborem dla osób pragnących zdrowiej się odżywiać. Celem tej diety jest spożywanie więcej pokarmów roślinnych i mniej mięsa – ocenia dr Białek-Dratwa.- Polskie zalecenia żywieniowe Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej wskazują, aby w diecie Polaków wprowadzić jeden dzień w tygodniu bez spożywania mięsa, nie jeść więcej niż 500 g mięsa czerwonego i przetworów mięsnych na tydzień. Warto zamienić przetwory mięsne i mięso czerwone na drób, ryby, nasiona roślin strączkowych i jaja. A dla zdrowia i środowiska najlepiej zastępować mięso produktami białkowymi pochodzenia roślinnego tj. nasionami roślin strączkowych i orzechami, a także rybami i jajami...

Badanie przeprowadzone, w ciągu 11 lat, na grupie 45 tys. osób dorosłych w ciągu 11 lat wykazało, że wegetarianie mieli o 32 proc. mniejsze ryzyko wystąpienia chorób serca w porównaniu z nie- wegetarianami. Prawdopodobnie dlatego, że diety wegetariańskie są często bogate w błonnik i przeciwutleniacze, które mogą obniżać ciśnienie krwi i zwiększać cholesterol HDL. W diecie wega i prawie wega, czyli fleksitariańskiej, a ściślej w preferowanej żywności, sporo jest utleniaczy, a te przyczyniają się do zmniejszenia występowania wszystkich nowotworów, ale zwłaszcza raka jelita grubego. A warto wiedzieć, że nowotwory jelita grubego stanowią u mężczyzn około 12 proc., a u kobiet 10 proc. zachorowań na raka.

Komentarze
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze
Najnowsze artykuły