Nowa szczepionka na COVID-19 zatwierdzona przez WHO. To indyjska Covaxin

2021-11-04 12:32

Jest kolejna szczepionka przeciw COVID-19 dopuszczona w trybie awaryjnego (warunkowego) użycia przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Covaxin jest produktem indyjskiego koncernu Bharat Biotech. Korzyści ze stosowania szczepionki przewyższają ryzyko wystąpienia potencjalnych skutków ubocznych po jej przyjęciu i spełniają standardy WHO dotyczące ochrony przed COVID-19.

Czy i kiedy indyjska szczepionka zostanie dopuszczona do obrotu w państwach Unii Europejskiej, tego nie wiadomo. Obecnie w trakcie tzw. przeglądu kroczącego (poprzedzającego wydanie zgody na warunkowe użycie) znajdują się szczepionki: Novax (amerykańska), Sputnik V (rosyjska), Vero Cell (chińska) oraz Vidprevtyn (francuska). Aktualnie WHO uznała, poza indyjską szczepionką, za bezpieczne i dopuszczone do stosowania preparaty:

  • Pfizer/Biontech,
  • Moderna,
  • Johnson & Johnson,
  • Sinopharm,
  • Sinovac
  • oraz dwa koncernu AstraZeneca.

Covaxin będzie przede wszystkim stosowany w Indiach. Tam został dopuszczony w styczniu 2021 r. Indyjska szczepionka jest dwudawkowa, podaje się ją w odstępie 4 tygodni osobom w wieku powyżej 18. roku życia. Można ją przechowywać przez 12 miesięcy, bez potrzeby używania zamrażarek. Dzięki temu jest to produkt, którego można używać w państwach nie mogących spełnić wysokich wymagań stawianych w dystrybucji szczepionek mRNA.

Szczepionki przeciw COVID-19 są przebadane i bezpieczne

Z dotychczas przeprowadzonych prac w ramach III fazy badań klinicznych (nadal nie jest ona zamknięta, stąd dopuszczenie w trybie awaryjnym), wynika, że Covaxin wykazała 77,8 proc. skuteczności przeciwko objawowemu COVID-19 i 65,2 proc. ochrony przed wariantem Delta SARS-CoV-2. – Zezwolenie wydane przez WHO jest zdecydowanym krokiem w kierunku globalnego dostępu do szczepionki Covaxin, która jest pewna i skuteczna; w dużej mierze jest już też używana w Indiach – powiedział (3 listopada) dr Krishna Ella, prezes Bharat Biotech.

W Indiach jedna dawka kosztuje 1,2 tys. rupii (ok. 16,5 USD). W indyjskich mediach podkreśla się, że jest ona droższa od importowanego Sputnika V, choć – podobno – wyprodukowanie dawki kosztuje 40 rupii. Covaxin to nie jedyna szczepionka przeciwcovidowa produkowana w Indiach. Wytwarza się tu także Covishield. To indyjska wersja szczepionki Vaxzevria firmy AstraZeneca, która została dopuszczona w Unii Europejskiej. Dopuszczenie do użytkowania wydane przez WHO jest ważne nie tylko w znaczeniu biznesowym. Oznacza także, że zaszczepieni Covaxinem mogą podróżować bez przeszkód.

Sonda
Jak myślisz, kiedy pandemia koronawirusa się skończy?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze artykuły