Jak prawidłowo pielęgnować skórę niemowlaka

i

Autor: Shutterstock

Jak prawidłowo pielęgnować skórę niemowlaka

2019-11-01 0:00

Świeżo upieczeni rodzice mają powód do radości – oto pojawił się nowy członek rodziny. Problemy skórne w pierwszych dniach życia niemowlęcia budzą strach. Spokojnie, to zupełnie normalne. Stosując odpowiednie preparaty do pielęgnacji skóry dziecka, wyeliminujemy powszechne dolegliwości.

Pielęgnacja skóry niemowląt wymaga szczególnej ostrożności. Tu kluczowe jest nawilżanie skóry malucha i zapobieganie odparzeniom okołopieluszkowym. W tej roli doskonale sprawdzi się maść Alantan Plus, którą można stosować od pierwszych dni życia dziecka.

Skóra niemowlaka

Tuż po urodzeniu skóra dziecka może być zaczerwieniona i pomarszczona. Jest to skutek pozbawienia noworodka dotychczasowej ochrony. Ponieważ układ krążenia nie jest jeszcze w pełni wykształcony, kolor skóry na stopach i rączkach może przyjmować sinawy odcień. Po kilku tygodniach wszystko wraca do normy. Musimy pamiętać o tym, że niemowlęta mają skórę cieńszą niż osoby dorosłe i bardziej skłonną do wszelkiego rodzaju podrażnień czy wysuszenia. W pierwszych dniach życia na skórze mogą pojawić się krostki, które są wynikiem działania w organizmie maluszka matczynych hormonów. Te zmiany skórne zwykle znikają samoistnie. Najbardziej dokuczliwym problemem są przesuszenia i podrażnienia skóry, w tym odparzenia pieluszkowe.

Pieluszkowe zapalenie skóry

Pieluszkowe zapalenie skóry u niemowląt to podrażnienia skóry spowodowane niedostatecznie częstą zmianą pieluszki, upałami bądź w przypadku skóry skłonnej do alergii – nadwrażliwością na konkretny składnik czy mocz. Tarcie pieluszki o delikatną skórę dziecka w połączeniu z wilgotnym środowiskiem pod nią zwiększają podatność na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych. Ponadto zbyt długi kontakt zawartości pieluszki ze skórą malucha powoduje jej zaczerwienienie i pieczenie. Jak poradzić sobie z odparzeniami u niemowlęcia?

Sposób na odparzenia

Odparzenia pieluszkowe to powszechny problem. Nie wolno go lekceważyć, ponieważ nasze zaniedbanie może doprowadzić do rozwoju zakażenia grzybiczego lub bakteryjnego skóry niemowlęcia. Naruszenie warstwy ochronnej sprawia, że skóra jest wrażliwa i bardziej narażona na działanie czynników drażniących. Poszukując produktu, który złagodzi objawy i jednocześnie będzie wykazywał działanie przeciwzapalne, warto zdecydować się na maść lub krem Alantan Plus. Lek Alantan Plus zawiera substancje czynne: allantoinę i deksopantenol. Allantoina działa keratolitycznie (złuszczająco), osłaniająco na skórę, poprawia nawilżenie skóry oraz wspomaga leczenie ran. Allantoina stosowana regularnie w nadmiernym rogowaceniu skóry może zapobiec nadmiernemu odkładaniu się keratyny.
Deksopantenol głęboko wnika w skórę, gdzie przekształca się w kwas pantotenowy. Zwiększone zapotrzebowanie na kwas pantotenowy występuje w przypadku uszkodzeń i różnego rodzaju zaburzeń skóry. Deksopantenol ma zdolność wiązania wody, dzięki czemu zwiększa elastyczność skóry. Kiedy stosować maść, a kiedy krem?

 Alantan Plus Krem nawilża, a stosujemy go na zmienione chorobowo miejsca, nie pozostawia tłustego filmu i wyjątkowo dobrze nawilża chorą skórę.

Maść Plus pozostawia „tłusty plasterek” (wazelina), dzięki czemu pozwala dłużej wnikać substancjom czynnym w głąb skóry, Alantan Plus maść jest lekiem i stosujemy ją na zmienione chorobowo miejsca, a maść ta dobrze natłuszcza i nawilża chorą skórę.

I o jeden powód niezadowolenia maluszka mniej!

 

 

 

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze artykuły