5000 transplantacji

i

Autor: SUM

Przoduje w przeszczepach szpiku. COVID-19 ich nie zahamował

2021-09-20 21:55

21-letnia pani Aleksandra z województwa warmińsko-mazurskiego zamyka grono 5 tys. pacjentów, którym przeszczepiono (od 1997 r.) szpik w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym im. A. Mielęckiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Dawcą dla „jubileuszowej” była jej siostra. Dla pacjentki nr 5000 nie ma znaczenia, że nią właśnie jest. – Chcę po prostu być zdrowa.

– Co miesiąc na oddział lub do przyszpitalnych poradni trafia ok. 1,5 tys. pacjentów z problemami hematologicznymi. Oczywiście, tyko niewielka grupa z ich wymaga tak zaawansowanego leczenia, jakim jest przeszczep szpiku. Czas oczekiwania na zabieg to 1-3 miesiące, w zależności od stanu pacjenta i rodzaju transplantacji. Po przeszczepie pacjenci pozostają w szpitalu od 3 do 8 tygodni. Po kilku miesiącach stopniowo odstawienie są leki blokujące odrzucenie przeszczepu – wyjaśnia prof. dr hab. n. med. Grzegorz Helbig, kierujący Oddziałem Hematologii i Transplantacji Szpiku SPSK. Oddział ma 95 łóżek, w tym 29 to stanowiska przeszczepowe. Do tego dochodzą: poradnia hematologiczna, poradnia transplantacyjna, bank komórek, pracownia inżynierii szpiku oraz laboratorium hematologiczne. Zespół tworzą lekarze, pielęgniarki, koordynatorzy ds. transplantacji, diagności laboratoryjni praz personel pomocniczy. W sumie 150 osób.

Pierwszy przeszczep szpiku (autotransplantację) wykonano w katowickim ośrodku w 1991 r. W 1997 r. wykonano tu pierwszy w Polsce przeszczep od dawcy niespokrewnionego. Obecnie Oddział to najważniejszy ośrodek transplantacji szpiku w Polsce. W 2020 r., pomimo pandemii koronawirusa, przeprowadzono tu aż 312 transplantacji szpiku kostnego – najwięcej w kraju (w 2019 r. wykonano 284 transplantacje. Tymczasem według danych z 2020 r. w Polsce odnotowano spadek liczby takich zabiegów o ok. 10 proc.

Pacjentka po przeszczepie nerki

Od trzech lat w katowicki szpitalu pobiera się szpik od dawców haploidentycznych, czyli spokrewnionych, ale nie w pełni zgodnych. – Liczba tego typu przeszczepów rośnie, nie tylko w naszym ośrodku. Do tej pory wykonaliśmy 60 tego typu transplantacji. W roku 2020 – 18 zabiegów, najwięcej w kraju – podaje prof. Helbig. Nie wnikając w medyczne szczegóły: możliwość pobierania szpiku od takich dawców to koniec kłopotów ze znalezieniem dawcy komórek. W 2021 r. Oddział Hematologii i Transplantacji Szpiku SPSK im. A. Mieleckiego SUM w Katowicach został przez pacjentów wybrany najlepszą placówką onkologiczną w Polsce.

W rankingu portalu Onkomapa, prowadzonym przez Fundację Alivia, katowicki ośrodek otrzymał ocenę 4,7/5 od 198 chorych. Pacjenci wysoko ocenili m. in. sposób leczenia oraz opiekę personelu medycznego. Przeszczep szpiku jest stosowany w leczeniu ponad 70 chorób, przede wszystkim nowotworów krwi, ale również chorób rzadkich, w tym nienowotworowych. 25 proc. pacjentów wymagających przeszczepienia znajduje zgodnego dawcę w rodzinie. W pozostałych 75 proc. przypadków potrzebny jest dawca niespokrewniony, czyli tzw. bliźniak genetyczny.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze artykuły