płucs

i

Autor: crystal light/Shutterstock.com

Masz duszności? To nie musi być COVID-19, to może być RAK PŁUC!

2020-08-20 19:13

„Z powodu pandemii zmarło dotychczas w Polsce około 1,9 tys. osób. Tyle osób umiera z powodu nowotworów zaledwie w ciągu kilku dni” – alarmuje Fundacja Polska Liga Walki z Rakiem. Wkrótce ruszy z kampanią wskazująca, że duszności mogą być nie tylko objawami COVID-19, ale RAKA PŁUC. Akcja ma zachęcić społeczeństwo do zainteresowania się profilaktyką nowotworową.

Fundacja Polska Liga Walki z Rakiem została powołana w 2015 r. przez: marszałka Senatu RP Bogdana Borusewicza, Krzysztofa Hołowczyca, Krystynę Jandę, prof. Ewę Łętowską, prof. Jerzego Stuhra oraz Danutę Wałęsę. „Paraliżujący strach przed zakażeniem koronawirusem był silniejszy niż głos rozsądku. Niestety efekty zaniedbań okazały się katastrofalne – zatrważająco wzrosła liczba zaawansowanych nowotworów, szczególnie przewodu pokarmowego i piersi. Bądźcie czujni, nie bagatelizujcie niepokojących objawów. W trosce o własne zdrowie i życie koniecznie idźcie do lekarza, by wykluczyć nowotwór" – apeluje prof. Jacek Jassem, kierownik Katedry i Kliniki Onkologii i Radioterapii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, prezes zarządu Polskiej Ligi Walki z Rakiem. Kampanii edukacyjnej towarzyszy hasło „Rak jest groźniejszy niż koronawirus”. Prof. Jassem jest jednym z sygnatariuszy listu otwartego do pacjentów i decydentów ochrony zdrowia, w którym wraz z grupą sław polskiej medycyny przypomina, że COVID-19 nie jest jedyną chorobą, na którą można umrzeć. „W Polsce każdego dnia nowotwór złośliwy rozpoznaje się u około 500 osób, spośród których około 270 umiera” – przypominają autorzy listu.

apel_Polska Liga Walki z Rakiem

i

Autor: PLWzR

Choć międzynarodowe raporty (m.in. „Health at a Glance 2019”) wykazują, że w Polsce – w przeciwieństwie do większości analizowanych krajów – acz wskaźnik zachorowalności na nowotwory jest relatywnie niski (chorują średnio 254 osoby na 100 tys. mieszkańców), to jednak wskaźnik umieralności z powodu nowotworów złośliwych jest jednym z najwyższych. U nas na 100 tys. osób rak zabija 237. Mamy też niskie tzw. 5-letnie współczynniki przeżywalności ( w przypadku raka płuc osiąga go jedynie nieco ponad 14 proc. chorych; w Korei Południowej – prawie 25 proc.). Strach przed pandemią może te współczynniki jeszcze bardziej pogorszyć. Z roku na rok przybywa zapadających na choroby nowotworowe. Obecnie oscyluje ona wokół niespełna 165 tys. Nowotwory złośliwe są drugą (po chorobach układu krążenia) przyczyną zgonów w Polsce.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze artykuły