udar_mózg_tomograf

i

Autor: Andrzej Bęben

Neurolodzy apelują: nie bagatelizujcie UDARU MÓZGU! To grozi śmiercią [WIDEO]

2020-05-28 15:47

#UdarNieZostawajwDomu to międzynarodowa kampania Inicjatywy Angels budującej globalną społeczność ośrodków udarowych. Przyłączyli się do niej nasi specjaliści-neurolodzy. Alarmują: od początku epidemii SARS-CoV-2 liczba przyjęć do szpitali z powodu udaru mózgu znacząca spadła!

Strach przed SARS-CoV-2 był/jest tak wielki, że ci, którzy PRZEŻYLI udar mózgu, nie zawsze odwiedzali szpitale. Ideą akcji #UdarNieZostawajwDomu jest zmienić ten stan rzeczy. A warto i trzeba, bo w udar Polsce jest trzecią przyczyna zgonów. Rocznie dochodziło do 70 tys. udarów mózgu, które wystąpiły pierwszy raz oraz 30 tys. powtórnych udarów. Dotychczas 90 proc. pacjentów z ostrym udarem mózgu znajdywało pomoc na oddziałach udarowych. Tylko połowa chorych docierała do szpitali w pierwszych kilku godzinach od początku udaru. Wyróżnia się dwa jego typy:
krwotoczny (wylew) – dochodzi do niego po nagłym wylewie krwi do mózgu na skutek uszkodzenia naczynia krwionośnego, stanowi 10 - 20 proc. wszystkich udarów – krew wydostaje się z uszkodzonego naczynia przez co zwiększa ciśnienie wewnątrz czaszki i uszkadza okoliczną tkankę nerwową;
niedokrwienny – ten typu udaru stanowi około 80 - 85 proc. wszystkich zdarzeń mózgowo-naczyniowych, wskutek niedrożności lub zatoru dochodzi do zatrzymania dopływu krwi do tkanki mózgowej i komórki mózgowe obumierają, bo są niedotlenione.

W przypadku nieleczonego udaru mózgu więcej niż połowa pacjentów może umrzeć lub stać się niepełnosprawnym – ostrzega neurolog dr hab. n. med. Adam Kobayashi, kierownik Klinicznego Oddziału Neurologii i Centrum Interwencyjnego Leczenia Udaru Mózgu Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu. To jeden z lekarzy promujących akcję Inicjatywy Angels.

W leczeniu udarów zasadniczą rolę odgrywa czas. Chorym lekarze powinni zająć się najpóźniej w 4,5 godziny od początku wystąpienia objawów udaru mózgu. Przy udarze stosuje się leczenie trombolityczne. To metoda o udowodnionej skuteczności, w terapii ostrego udaru niedokrwiennego mózgu. Stosowane jest w celu rozpuszczenia skrzepliny zamykającej światło naczynia, którego niedrożność może spowodować zagrożenie życia lub prowadzić do inwalidztwa. Może być dla chorego szansą pełnego powrotu do zdrowia włącznie z ustąpieniem deficytów neurologicznych. Druga metoda leczenia to (refundowana od 2018 r.) trombektomia wewnątrznaczyniowa. Polega na dotarciu cewnikami do wnętrza tętnicy mózgowej, zlokalizowaniu skrzepliny poudarowej i usunięciu jej. W leczeniu udaru czynnikiem rokującym skuteczność terapii jest nie tylko czas (wspomniane 4,5 godziny), a także współpraca pomiędzy świadkami zdarzenia, pogotowiem ratunkowym i lekarzami szpitala, do którego zostanie przywieziony pacjent.

Czytaj SUPER EXPRESS bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie SUPER EXPRESS. KLIKNIJ tutaj.

UdarNieZostawajwDomu - neurolodzy apelują i ostrzegają

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze artykuły