szkoła_rozpoczęcie roku_

i

Autor: Andrzej Bęben

O czym trzeba pamiętać, by powrót DZIECI do SZKOŁY był BEZPIECZNY?

2020-08-26 9:05

Wystarczy zobaczyć filmik #BezpiecznyPowrótDoSzkoły, by znaleźć odpowiedź na pytanie postawione w tytule - zapewniają jego twórcy. Ten spot informacyjny przygotowała TVP we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej i Głównym Inspektorem Sanitarnym.

W materiale filmowym zostały zawarte istotne informacje dla uczniów, którzy 1 września rozpoczynają naukę w szkołach. W sposób krótki i obrazowy przedstawiono najważniejsze zasady bezpieczeństwa jakie będą obowiązywać w placówkach oświatowych: dezynfekcja dłoni, obowiązek zasłaniania ust i nosa podczas kichania, częste mycie rąk, używanie własnych przedmiotów, nie dzielenie się posiłkami. Złe samopoczucie natychmiast powinno być zgłoszone nauczycielowi” – przypomina GIS. A „Super Express” przypomina, że nowy rok szkolny rozpocznie się zasadniczo tradycyjnie. To znaczy: dzieci powinny zacząć naukę w klasach, a nie w domach, przy komputerach. Nie od biedy użyliśmy określenia „zasadniczo”. Wielu wirusologów apelowało, by rok szkolny zacząć z opóźnieniem. Chodziło im o to, by był czas na wykrycie ewentualnych zakażeń „zaimportowanych” z wakacyjnych wyjazdów. Tego apelu posłuchał m.in. prezydent Sosnowca, który opowiada się za rozpoczęciem nauki z dwutygodniowym opóźnieniem. I takie rozwiązanie rekomenduje dyrektorom szkół. Jeśli dyrektorzy przyjmą tę rekomendację, to zgodę musi wyrazić jeszcze miejscowy sanepid.

Przypomnijmy, że model funkcjonowania szkoły zależał będzie od aktualnej sytuacji epidemicznej. Podajemy warianty działania szkół za Ministerstwem Edukacji Narodowej.

Wariant A – tradycyjna forma kształcenia. W szkole funkcjonuje tradycyjne kształcenie. Obowiązują wytyczne GIS, MZ i MEN dla szkół i placówek oświatowych. W przypadku wystąpienia zagrożenia epidemiologicznego dyrektor szkoły, po uzyskaniu pozytywnej opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego i za zgodą organu prowadzącego, będzie mógł częściowo lub w całości zawiesić stacjonarną pracę szkół i placówek. Wówczas dopuszczalne będą dwa warianty kształcenia: B i C.

Wariant B – mieszana forma kształcenia (hybrydowa). Dyrektor będzie mógł zawiesić zajęcia grupy, grupy wychowawczej, oddziału, klasy, etapu edukacyjnego lub całej szkoły lub placówki, w zakresie wszystkich lub poszczególnych zajęć i prowadzić kształcenie na odległość (zdalne). Będzie to zależało od sytuacji epidemicznej na danym terenie, w danej szkole czy placówce. Decyzję podejmie dyrektor po uzyskaniu zgody organu prowadzącego i otrzymaniu pozytywnej opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego. Opinie te, będzie można – z uwagi na konieczność podejmowania szybkiej decyzji – uzyskać pisemnie, ustnie, za pomocą maila, telefonu.

Wariant C – kształcenie zdalne. Dyrektor szkoły, placówki podejmuje decyzję o zawieszeniu zajęć stacjonarnych na określony czas i wprowadzeniu w całej szkole kształcenia na odległość (edukacji zdalnej). Konieczna będzie w tym przypadku zgoda organu prowadzącego i pozytywna opinia Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego. Minister Edukacji Narodowej nadal zachowuje uprawnienie do ograniczenia zajęć w szkołach na terenie kraju.

Zobacz więcej informacji o tym, jak będą funkcjonować szkoły, przedszkola i żłobki.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze artykuły