mózg grudziadz

i

Autor: Pixabay

Oby śląskim lekarzom udało się znaleźć sposób na przedłużenie życia chorych...

2021-05-19 17:30

Na glejaka wielopostaciowego. To pierwotny nowotwór ośrodkowego układu nerwowego o o najwyższym, IV stopniu złośliwości, według klasyfikacji Światowej Organizacji Zdrowia. Czas przeżycia od rozpoznania u większości chorych wynosi jedynie kilkanaście miesięcy, a mediana przeżycia ok. 12 miesięcy. Ten nowotwór uśmiercił m.in. 38-letniego lewicowego polityka – Tomasza Kalitę. Rocznie zapada na niego około 5 na 100 tys. osób. Rysuje się dla nich szansa na przedłużenie życia zaatakowanych tym nowotworem!

Tą nadzieją jest immunoterapia raka. Stosowana jest w leczeniu wielu nowotworów. Polega na aktywacji układu immunologicznego do obrony przed nowotworem. Raka, choroba nowotworowa, można określić mianem „inteligentnego”. Jest „inteligentny”, bo oszukując mechanizmy immunologiczne, staje się nierozpoznawalny dla układu odpornościowego. W Śląskim Uniwersytecie Medycznym prowadzone są badania kliniczne oceniające efektywność immunoterapii u pacjentów z rozpoznanym pierwotnym glejakiem. Prowadzi je zespół kierowany przez dr. hab. n. med. Wojciecha Kasperę z Katedry Neurochirurgii i Oddziału Klinicznego Neurochirurgii Wydziału Nauk Medycznych. Finalnie celem badania jest opracowanie nowego schematu leczenia glejaka wielopostaciowego.

– Obecnie standardem w leczeniu glejaka wielopostaciowego pozostaje leczenie chirurgiczne, czyli możliwe radykalne wycięcie guza oraz leczenie uzupełniające w postaci radio- i chemioterapii. Niestety, z uwagi na naciekający charakter wzrostu guza oraz położenie glejaka w obszarach mózgu, które uznaje się za nieoperacyjne, ze względu na ich znaczenie np. dla rozumienia mowy lub wykonywania świadomych ruchów ciała, przeprowadzenie radykalnego leczenia operacyjnego w wielu przypadkach bez uszkodzenia tych kluczowych obszarów mózgu nie jest możliwe – wyjaśnia dr Kaspera.

Psychika a choroba nowotworowa

Badacze będą podawać ochotnikom (z rozpoznanym glejakiem wielopostaciowym i nie tylko w okresie pooperacyjnym, ale i przed planowanym leczeniem chirurgicznym) pembrolizumab (keytrudę). Mają nadzieję doprowadzić w ten sposób do aktywacji układu immunologicznego już przed operacją usunięcia guza, a kontynuując podawanie pembrolizumabu, wzmocnić skuteczność pooperacyjnej chemio- i radioterapii.

Rekrutacja pierwszych chorych do badania klinicznego zaplanowana jest na przełom sierpnia i września). Teraz projekt badawczy musi być zarejestrowany w Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, co potrwa kilka miesięcy. Do badania zostaną włączeni chorzy, u których jeszcze przed wdrożeniem leczenia chirurgicznego, zostanie rozpoznany glejak na podstawie wykonanych badań obrazowych. Zainteresowanych projektem prosimy o kontakt z Oddziałem Klinicznym Neurochirurgii w Sosnowcu (tel. 32/36 82 551). Liczymy, że nasz projekt pozwoli wykazać, że zastosowanie pembrolizumabu w połączeniu z konwencjonalnymi metodami leczenia glejaka znacząco wydłuży czas przeżycia chorych z rozpoznaniem tego groźnego nowotworu – podkreślają naukowcy. Ich prace sfinansuje Agencja Badań Medyczny. Badania będą kosztowały ok. 8,5 mln zł i realizować je będzie SUM i Narodowy Instytut Onkologii im. M. Skłodowskiej-Curie Oddział w Gliwicach.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze artykuły