Od przedłużki do maseczki po eko-dezynfektory. Epidemia MOTYWUJE WYNALAZCÓW

2020-09-22 18:34 abe
pasek do maski
Autor: MSZ

W ciągu 6 miesięcy do Urzędu Patentowego wpłynęło ponad 100 zgłoszeń wynalazków, których matką jest POTRZEBA zwana epidemią koronawirusa. Ministerstwo Spraw Zagranicznych promuje na swojej stronie tego rodzaju rozwiązania. Od rzeczy prostych (bezdotykowego przyrządu do otwierania drzwi) po złożone (system do produkcji odgazowanej wody wysokoozonowej).

– Od momentu, kiedy zaczęła się pandemia, liczba zgłoszeń wynalazków w Urzędzie Patentowym wzrosła o ponad 5 proc. Mam wrażenie, że nasi wynalazcy zeszli do garaży i zaczęli tworzyć prototypy wynalazków. Około 100 zgłoszeń jest bezpośrednio związanych z ochroną przed COVID-19. To nie są oczywiście szczepionki, ale wszystkie produkty, które mają nas uchronić przed zakażeniem – agencji Newseria Biznes Edyta Demby-Siwek, prezes Urzędu Patentowego RP. Wzrasta też liczba zgłoszeń do Europejskiego Urzędu Patentowego. W jego polskim odpowiedniku przewidują, że w 2020 r. będzie ich więcej niż w roku 2019 (469, a w 2010 r. – 205), a to dlatego, że epidemia koronawirusa natchnęła wynalazców do tworzenia rozwiązań wykorzystywanych dla ochrony przez zakażeniem. Droga od wniosku do uzyskania patentu prosta nie jest, ale wiele z ubiegających się o ochronę rozwiązań ma szansę na jej uzyskanie. I na pozyskanie klientów, do czego zachęca MSZ.

Studenci ze Śląska opracowali nowy respirator

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Na przykład taki WOFIL SPiD to innowacyjny system, który produkuje w 100-proc. ekologiczny środek dezynfekujący OWWO (Odgazowana Woda Wysokoozonowana). Sporych rozmiarów maszyna może produkować dziennie 500 t OWWO, do dezynfekcji obszaru miasta i jego infrastruktury oraz środków transportu. Środek dezynfekujący jest bezpieczny, niszczy tylko patogeny i inaktywuje je szybciej niż inne środki dezynfekujące. SOLARNE DEZYNFEKTORY autorstwa firmy SEEDiA to automatyczne maszyny do odkażania rąk i ekspozycji w miejscach publicznych. NANOVO CHECK POINT to pierwsze na rynku kompaktowe rozwiązanie technologiczne do przeprowadzania wywiadu epidemiologicznego i potwierdzania go podpisem elektronicznym. Technologia automatyzuje cały proces proces. I nie brakuje, wspomnianych na początku, bezdotykowych otwieraczy do drzwi. Nam bardzo spodobał się, prosty niczym konstrukcja cepa, pasek do przedłużania maseczek. Pomaga zmniejszyć nacisk na uszy powodowany przez gumki lub sznureczki maski i sprawia, że maska będzie wygodniejsza w noszeniu – zachwala producent. Zważywszy, że noszenie maseczek w miejscach publicznych znów może zostać nakazane, to tym drobiazgiem warto się zainteresować.

Najnowsze