osocze

i

Autor: UM Piła

Osocze ozdrowieńców ratuje życie

2021-01-25 7:06

Osocze pobrane od osób, które przeszły zakażenie koronawirusem, to bezcenny lek. Zawiera bowiem przeciwciała, które wspomagają leczenie ciężkiego, zagrażającego życiu przebiegu COVID-19. Po przetoczeniu przeciwciała blokują namnażanie się wirusa w organizmie osoby zakażonej. Chorzy często nie są w stanie wytworzyć własnych przeciwciał lub wytwarzają je zbyt wolno. Osocze ozdrowieńców jest lekiem zalecanym do stosowania u pacjentów w drugim stadium choroby, hospitalizowanych z objawami niewydolności oddechowej, zwykle w pierwszym tygodniu od wystąpienia objawów.

Moc osocza

Osocze jest to płynny składnik krwi stanowiący ok. 55 proc. jej objętości. Zawiera białka, witaminy, enzymy. Zawieszone są w nim także krwinki białe i czerwone oraz płytki krwi. Osocze odpowiedzialne jest za transport wody oraz substancji odżywczych do komórek, a także odprowadzanie z nich produktów przemiany materii.

Kto może oddać osocze?

Osocze mogą oddać osoby, które były zakażone koronawirusem, bądź chorowały na COVID-19 i wyzdrowiały. Muszą też spełnić następujące warunki:

  • wiek: 18–65 lat,
  • waga: co najmniej 50 kg,
  • przebyły okres od zakończenia izolacji: co najmniej 14 dni.

Oprócz tego ozdrowieńców chcących oddać osocze dotyczą wymagania, jakie dotyczą wszystkich dawców krwi. Należy więc być zdrowym i nie leczyć się z powodu chorób przewlekłych. W przypadku osób, które miały w przeszłości przetaczaną krew lub jej składniki oraz kobiet po przebytej ciąży, wymagane będą dodatkowe badania. Z bycia dawcą osocza wyklucza: alkoholizm, lekomania, AIDS i nosicielstwo wirusa HIV oraz przebyte przeszczepy. Czasowo dyskwalifikują też badania endoskopowe, zabiegi chirurgiczne, kontakt z krwią drugiej osoby, naruszenie ciągłości skóry podczas zabiegów kosmetycznych np. tatuażu, szczepienia czy ostre stany uczuleniowe.

CZYTAJ: Szczepionka przeciwko COVID-19. Fakty i Mity

Zobacz jak pobierane jest osocze!

Kim jest ozdrowieniec?

  • Osoba, u której za pomocą dostępnych testów wykryto wirusa (przebyła zakażenie bezobjawowo lub objawowo o różnym stopniu nasilenia)
  • Osoba, u której nie stwierdzono wcześniej obecności wirusa za pomocą testów wymazowych RT-PCR, jednak testy wykazały, że obecnie w jej krwi znajdują się przeciwciała przeciwko wirusowi

Gdzie oddać krew?

Pobór krwi jest zarezerwowany tylko dla placówek wchodzących w skład Publicznej Służby Krwi. Uprawnione są do tego wyłącznie: Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, Wojskowe Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa MSWiA oraz ich oddziały i stacje terenowe. Na wizytę w Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa umawiasz się telefonicznie lub e-mailowo.

Osocze ozdrowieńców ratuje życie

i

Autor: Shutterstock Osocze ozdrowieńców ratuje życie

Jak przebiega pobranie osocza?

W dniu oddawania osocza należy zjeść lekkie śniadanie i wypić około litra płynów bezalkoholowych. Po przybyciu do punktu krwiodawstwa trzeba się zarejestrować (konieczny jest ważny dokument tożsamości ze zdjęciem) i wypełnić kwestionariusz.

Następne będzie pobranie niewielkiej ilości krwi do analizy oraz wywiad lekarski (wraz z badaniem). Lekarz przeprowadzi ocenę wyników badań laboratoryjnych, przeanalizuje informacje zawarte w kwestionariuszu i dokona kwalifikacji do oddania krwi lub jednego z jej składników.

Sam zabieg jest bezpieczny i nie boli. Przeprowadzany jest dwiema metodami:

  • plazmaferezy – podczas jednego wkłucia pobierana jest krew, która jest rozdzielana za pomocą separatora na osocze i pozostałe składniki, następnie przetaczana z powrotem do tej samej żyły. Ta metoda pozwala na uzyskanie do 750 ml osocza, trwa 30–40 minut.
  • pobierania krwi pełnej – pobierane jest 450 ml krwi pełnej, z której następnie separowane jest osocze, już bez konieczności obecności dawcy. Jednorazowo można uzyskać ok. 200 ml osocza. Zabieg trwa ok. 10 minut.

ZOBACZ TAKŻE: Szczepienia przeciw COVID-19: krok po kroku

Możesz uratować kilka osób

Osocze jest poddawane procedurze redukcji patogenów i dzielone na dawki. Jedna jednostka osocza (tj. jedna dawka leku dla chorego na COVID-19) to ok. 200 ml. Ozdrowieniec, który trzykrotnie odda osocze, w odstępach tygodniowych, może przyczynić się do powstania dziewięciu dawek leku. Chorzy otrzymują w celu leczenia od 200 do 400 ml osocza ozdrowieńca. Zostając dawcą osocza, możesz ocalić kilka ludzkich istnień. Pobrane osocze trafia do ogólnej puli i jest wydawane zgodnie z zasadą pilności. Nie możesz go przeznaczyć dla konkretnego pacjenta.

Przywileje dla dawców osocza

Pamiętaj, że jeśli zdecydujesz się oddać swoje osocze innym pacjentom, możesz liczyć na ulgi:

  1. zwolnienie od pracy w dniu, w którym oddajesz krew, i na czas okresowego badania lekarskiego dawców krwi,
  2. zwrot utraconego zarobku,
  3. zwrot kosztów przejazdu,
  4. posiłek regeneracyjny.

Dodatkowo ze względu na duże zapotrzebowanie na osocze ozdrowieńców przysługują ci:

  • dwa dni wolne od świadczenia pracy dla Honorowych Dawców Osocza i Honorowych Dawców Krwi,
  • ulga za transport kolejowy (33 proc.),
  • pakiet konsultacji medycznej przez rok od ostatniego oddania krwi,
  • prawo do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej i usług farmaceutycznych.

Ważne!

Osocze krwi to darowizna, którą możesz odliczyć od podatku. Do odliczenia konieczne jest zaświadczenie, z którego wynika ilość bezpłatnie oddanej krwi lub jej składników. Ulgę na darowiznę krwi wykazujesz w załączniku do PIT-u rocznego, tj. PIT/O.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze artykuły