Picie wody to sztuka

i

Autor: Materiały Prasowe/Aquaphor

Picie wody to sztuka

2020-09-07 12:46

Gdy chce ci się pić, nalewasz sobie wodę do szklanki i pijesz duszkiem... a następnie zalewasz się potem lub biegniesz do toalety. Nawadnianie organizmu jest sztuką, której warto się nauczyć.

60 proc. ludzkiego ciała składa się z wody. Woda jest składnikiem tkanek i płynów ustrojowych, które transportują w organizmie tlen, składniki odżywcze i inne ważne substancje. Woda jest niezbędna do regulacji ciepłoty ciała (pot), wydalania produktów przemiany materii (mocz) i trawienia. Pełni w końcu funkcję ochronną dla mózgu, gałki ocznej, rdzenia kręgowego, a także ciąży.

Przeciętne dzienne zapotrzebowanie na wodę zdrowej, dorosłej osoby to ok. 2,5 l. Zapotrzebowanie to rośnie razem z temperaturą otoczenia. W czasie upałów trzeba pić 3,5 l dziennie i jeść pokarmy zawierające duże ilości wody np. owoce.

Gdy pijesz za mało

Samo uczucie pragnienia oznacza, że jesteś odwodniony. Przy utracie wody od 2–4 proc. masy swojego ciała czujesz nie tylko suchość w ustach, ale pojawiają się także ból i zawroty głowy, osłabienie. Moczu jest mało i ma ciemne zabarwienie. Masz zapadniętą twarz, brakuje ci sił. Im większa utrata wody, tym bardziej objawy się nasilają. Może dojść do splątania i utraty przytomności. Utrata wody powyżej 15 proc. masy ciała to stan krytyczny, który prowadzi do śmierci.

Osoby, które zwykle piją zbyt mało, więcej jedzą, a więc tyją. Mają kłopoty ze zbyt wysokim poziomem cholesterolu. Odwodniony organizm produkuje go więcej, bo w ten sposób chce zapobiec utracie wody w komórkach.

Gdy mało pijesz, szybciej się starzejesz. Odwodniona skóra staje się cienka i pomarszczona, ma większą skłonność do zmarszczek. Twoja skóra ma też większe skłonności do rozstępów i celulitu. Masz kłopoty z wypróżnianiem, bo woda sprzyja prawidłowej perystaltyce jelit. Jesteś stale rozdrażniony, senny i zmęczony.

Jak pić wodę

Wodę trzeba spożywać w małych ilościach, regularnie przez cały dzień. Nawet jeśli nie czujesz pragnienia, sięgaj po wodę często i pij ją małymi łykami. Niestety, wiele osób ma problem z prawidłowym piciem odpowiednich ilości wody. Czekają aż pojawi się pragnienie i piją duszkiem duże ilości płynu na raz. Jak sobie pomóc, by picie wody weszło ci w nawyk?

1. Zacznij dzień od picia wody

Gdy się obudzisz, wypij szklankę wody lub wody z sokiem z cytryny (bez cukru!). Może być ciepła lub zimna, jak lubisz. Zimna pobudzi twój metabolizm. Woda na czczo usprawni pracę wątroby i pomoże w wypróżnianiu.

Picie wody to sztuka

i

Autor: Materiały Prasowe/Aquaphor Link: https://aquaphor.com/pl-pl/pitchers/jshmidt-500

2. Na biurku postaw dzbanek z filtrem do wody i szklankę

W ten sposób będziesz automatycznie sięgać po wodę. Kontrolujesz też, ile wody wypiłeś.

3. Zawsze miej ze sobą wodę

Masz przed sobą egzamin, stresujące wystąpienie, prezentację – popijaj wodę. Nie tylko pomoże w nawodnieniu, ale także będzie pomocna w opanowaniu stresu czy skupieniu uwagi. Gdy idziesz na spotkanie w pracy, zabieraj wodę. Jadąc z domu do pracy i odwrotnie, idąc na zakupy – zabieraj wodę i ją popijaj. Nie musisz kupować za każdym razem wody w plastikowej butelce. Możesz kupić sobie dizajnerski bidon, albo szklaną butelkę i przelewać tam wodę filtrowaną w domu. Sprawdzają się też butelki z filtrem w środku. Stosując je nie tylko dbasz o zdrowie, ale także o środowisko.

4. Bierz wodę na trening

Pij wodę w trakcie treningu małymi łykami oraz tuż po ćwiczeniach. Pamiętaj, że nawadnianie organizmu w czasie wysiłku jest bardzo ważne.

5. Zainstaluj sobie aplikację

Jest mnóstwo aplikacji na smartfon, które przypominają o piciu wody. Wysyłają powiadomienia i pomagają kontrolować ilość wypijanej wody. Możesz też ustawić sobie przypomnienie w telefonie.

6. Gdy nie lubisz smaku wody

Zawsze możesz do wody dodać sok z cytryny lub pomarańczy. Sprawdzają się także owoce cytrusowe w plasterkach. Możesz dodać listki mięty lub melisy i plasterki ogórka albo plasterki nektarynki i gałązkę świeżego rozmarynu. Bardzo dobra jest woda z kawałkiem świeżego ananasa, tylko tu trzeba poczekać, by smak owocu przeniknął do wody. Sprawdza się też połączenie cytryny i imbiru. Warto używać zamrożonych owoców – kawałków arbuza, pomarańczy, limonek, truskawek – jak kostek lodu. Nie słódź wody cukrem, miodem czy słodzikami. Możesz pić także herbatki owocowe na zimno i ciepło oraz napary ziołowe.

7. Dostęp do idealnie uzdatnionej wody bez ograniczeń 

Aby mieć krystalicznie czystą wodę zawsze pod ręką w dużej ilości, warto zainstalować sobie filtr podzlewowy np. AQUAPHOR Morion (RO101S). Mamy wówczas dostęp do idealnie uzdatnionej wody cały czas, a przy tym jesteśmy pewni, że żadne awarie sieci – wodociągowej czy kanalizacyjnej, (które mają miejsce częściej niż się nam wydaje) nam nie zaszkodzą. Taki filtr usunie z wody bowiem wszelkie zanieczyszczenia, w tym bakterie i wirusy pozwalając nam cieszyć się smakiem krystalicznie czystej wody. 

Picie wody to sztuka

i

Autor: Materiały Prasowe/Aquaphor Link: https://aquaphor.com/pl-pl/reverse-osmosis/dwm-101-morion-m

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze artykuły