mama i małe dziecko

i

Autor: Shutterstock Te 3 znaki zodiaku mają zadatki na idealne matki. Sprawdź, czy jesteś jedną z nich!

Pielęgnacja okołoporodowa noworodka – jak dbać o kikut pępowiny

2021-10-01 0:27

Macierzyństwo to piękny i radosny czas, choć niepozbawiony wyrzeczeń. Noszone przez 9 miesięcy dziecko opuszcza łono matki, czego zwieńczeniem jest przecięcie pępowiny (oczywiście bezbolesne). Następnie w małej odległości od brzucha dziecka zakłada się specjalną klamerkę, która ma chronić znajdujące się w pępowinie naczynia krwionośne i tętnice.

Wreszcie nadszedł moment, w którym możesz opuścić szpital i zabrać dziecko do domu? Wspaniale! Zanim nowy członek rodziny opuści szpitalne mury, lekarz usunie klamerkę zaciskającą kikut pępowiny i założy w tym miejscu jałowy opatrunek.  To właściwy czas, by młoda mama rozwinęła skrzydła i przejęła odpowiedzialność za maluszka, a ta przejawia się także w pielęgnacji niemowlaka. Bez obaw, poradzisz sobie!

Nie bój się pierwszej kąpieli

Wielu rodziców zastanawia się, kiedy powinni pierwszy raz wykąpać noworodka. Otóż, w tym przypadku nie ma konkretnych zaleceń, to bardziej kwestia indywidualna. Pierwsza kąpiel może się odbyć w tym samym dniu, w którym mama z dzieckiem opuściła szpital. Odradza się codzienną kąpiel noworodka, ponieważ ta zaburza naturalną warstwę lipidową naskórka, a skora noworodka jest cieniutka, delikatna i podatna na podrażnienia. Przystępując do mycia, warto zadbać o odpowiednia temperaturę w pomieszczeniu (min. 23oC) oraz temperaturę wody (najlepiej ok. 37oC). Do kąpieli używajmy dedykowanych niemowlętom kosmetyków, czyli naturalnych, hipoalergicznych olejków i szamponów. Podtrzymując dziecko w wannie podczas kąpania, nie używamy gąbki, która podrażniłaby skórę dziecka, tylko własnej dłoni. Buzię malucha można przemywać bawełnianymi wacikami nasączonymi ciepłą przegotowaną wodą. Odrobina soli fizjologicznej na waciku to prosty i skuteczny sposób przemycie oczu niemowlaka.

Zadbaj o osuszenie i nawilżenie skóry malucha

Gdy kąpiel szczęśliwie dobiegnie końca, maluszka wycieramy ręcznikiem. To moment, w którym warto natłuścić delikatną skórę dziecka. W tym celu możemy użyć specjalnego balsamu lub nawilżającego kremu dla niemowląt. A skoro już mowa o kosmetykach dla niemowląt, czym powinniśmy się kierować przy ich wyborze?

Przede wszystkim szukajmy produktów dedykowanych noworodkom, które bezpiecznie można stosować już od pierwszych dni życia malucha. Im krótszy skład na opakowaniu, tym lepiej. Unikamy substancji barwiących i zapachowych, zwracając uwagę na odczyn (pH w okolicy 7.0). Dużym plusem jest pozytywna opinia m.in. Instytutu Matki i Dziecka.

Jak pielęgnować kikut pępowiny

Kikut pępowiny w pierwszych godzinach po urodzeniu się dziecka jest biało-niebieski. Po upływie doby kikut zmienia barwę na żółtobrązową, a następnie staje się brązowo czarny.

W tym czasie delikatnie się obkurcza i wysusza, niemniej bardzo ważna jest jego oczyszczenie i pielęgnacja. Po dokładnym umyciu rąk, kikut oraz dno pępka należy przemyć wacikiem nasączonym przegotowaną wodą, a następnie środkiem odkażającym. Tu dobrze się sprawdzi lek antyseptyczny Oktaseptal. Spryskujemy wacik Oktaseptalem, a następnie przecieramy ranę oraz skórę wokół pępka. Następnie skórę wokół pępka należy osuszyć, a potem zabezpieczyć jałowym gazikiem lub pieluszką z otworem na pępek. Dostęp powietrza do rany oraz stosowanie Oktaspetalu raz na dobę przyspieszy gojenie. Środek można bezpiecznie stosować u noworodków, gdyż nie powoduje dolegliwości bólowych, ma neutralne pH i zapewnia skórze odpowiedni poziom wilgotności. Przede wszystkim jednak chroni skórę przed drobnoustrojami chorobotwórczymi, działa bakterio-, grzybo- i wirusobójczo.

Pamiętaj, aby nie odrywać kikuta pępowiny. Wkrótce sam odpadnie, a ty i maluszek będziecie mieć więcej swobody podczas przytulania!

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze artykuły