Pielęgnacja skóry stóp u diabetyka

i

Autor: Shutterstock

Pielęgnacja skóry stóp u diabetyka

2020-06-15 0:00

Zespół stopy cukrzycowej to groźne powikłanie niekontrolowanej w pełni cukrzycy. Jest efektem przewlekłych glikemii, jak również zaniedbań w higienie i pielęgnacji skóry stóp. Jak podaje Polskie Stowarzyszenie Diabetyków – u 85 proc. chorych amputację kończyny poprzedza pojawiające się owrzodzenie.

Do amputacji stopy u diabetyków dochodzi w momencie zakażenia, owrzodzenia lub zniszczenia głębokich tkanek stopy m.in. kości, co ma związek z uszkodzeniem nerwów obwodowych lub naczyń stopy. Aby nie dopuścić do rozwoju stopy cukrzycowej, należy kontrolować nie tylko cukier, ale też stan skóry stóp.

Wpływ cukrzycy na skórę

Skóra stóp u cukrzyków ma tendencje do przesuszenia i rogowacenia (narastania) martwego naskórka. Diabetycy zmagają się nie tylko z deformacjami palców stopy (palce młoteczkowate, haluksy), ale też z pęknięciami na piętach i między palcami, odciskami, modzelami. Oprócz tego paznokcie u stóp osób z cukrzycą są dużo grubsze. Częściej dochodzi do zakażenia grzybicą, z tego też powodu należy bardzo kontrolować stopy, dbać o higienę i odpowiednio pielęgnować skórę.

Podatność na grzybicę

Zwiększona podatność na zakażenia grzybicze u osób chorujących na cukrzycę to fakt. Grzybica u cukrzyków ma ostrzejszy przebieg niż u zdrowych osób. Dzieje się tak, ponieważ układ odpornościowy „nie radzi sobie” z drobnoustrojami chorobotwórczymi tak, jak u zdrowych osób. Do tego dochodzi wysoki poziom cukru we krwi, ale też w wydzielinach i wydalinach pacjenta (np. pot, śluz pochwy), co ułatwia wzrost grzybom. W przypadku zakażenia u pacjentów pojawia się stan zapalny skóry, złuszczanie naskórka, a także pęcherzyki wypełnione płynem surowiczym. Towarzysząca chorobie otyłość to dodatkowy czynnik pozwalający drobnoustrojom na rozwój. W fałdach skóry i zagięciach, czyli w miejscach gdzie dopływ powietrza jest ograniczony, pojawiają się odparzenia i niszczenie naskórka. Warunki idealne dla grzybicy, która u diabetyków może atakować także jamę ustną.

Kontroluj stan skóry

Problemy skórne u cukrzyka mogą prowadzić do rozwoju zespołu stopy cukrzycowej, ale nie muszą, jeśli będziemy przestrzegać podstawowych zasad higieny i pielęgnacji. To, co diabetyk może zrobić sam, to codzienna kontrola stóp. W cukrzycy nie wolno lekceważyć nawet najmniejszych otarć, pęknięć czy uszkodzonych paznokci, gdyż rany goją się dużo dłużej i trudniej. Drobne uszkodzenia skóry mogą prowadzić do głębszych warstw skóry, a stamtąd już niedaleko do rozwoju stopy cukrzycowej. Diabetycy szczególnie powinni zatroszczyć się o właściwe nawilżenie skóry, usuwać martwy naskórek, nie dopuszczać do wrastania paznokci w skórę i chronić się przed grzybicą. Aby zapewnić skórze odpowiednią ochronę, warto spytać w aptece o lek antyseptyczny, który można stosować w leczeniu drobnych ran i owrzodzeń. Szukajmy preparatu, który będzie mógł być stosowany także do dezynfekcji błon śluzowych (w przypadku rozwoju grzybicy w jamie ustnej, aft czy podrażnień. Mając przy sobie lek o działaniu bakteriobójczym, wirusobójczym i grzybobójczym, nie tylko zatroszczymy się o właściwą ochronę stóp, ale też będziemy spokojniejsi w przypadku pojawienia się otarcia, trudno gojącej rany czy skaleczenia, bo dbanie o wygląd i Zdrowie skóry stóp i pięt zmniejsza ryzyko wystąpienia zespołu stopy cukrzycowej.

Jeśli z jakimś problemem sobie nie radzimy, wówczas warto skonsultować problem z podologiem lub podczas wizyty u diabetologa.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze artykuły