Prezent na święta: profilaktyczne przeglądy zdrowia

i

Autor: Getty Images Zdrowie jest najważniejsze, więc warto o nie dbać. To jest idealny prezent świąteczny, który pokazuje, jak bardzo troszczymy się o zdrowie drugiej osoby. Profilaktyczne przeglądy zdrowia można wykupić w prywatnych przychodniach. Dzięki nim wasza bliska osoba zmobilizuje się, by sprawdzić stan ogólny swojego zdrowia. Możemy tutaj pokusić się na stwierdzenie, że profilaktyczne przeglądy zdrowia są pewnego rodzaju pretekstem, by wysłać bliskich na wizytę do lekarza.

Od 1 lutego

Posłuchajcie ministra. W tej loterii można wygrać coś więcej niż rower miejski

2023-01-26 15:25

Zdrowie, a czasem nawet życie. Wiadomo – im choroba wcześniej jest rozpoznana, tym łatwiej wyleczyć pacjenta – zachęca resort zdrowia do korzystania z dobrodziejstw programu Profilaktyka 40 PLUS. W ramach tej zachęty kolejną zachętą jest uczestnictwo w darmowej loterii każdego, kto przystąpi do wspomnianego programu. Dzięki badaniom diagnostycznym można dokładnie ocenić stan zdrowia, a przy okazji wygrać smartwacha albo może nawet i rower.

Rząd chce dobrze, a społeczeństwo go nie słucha, to znaczy nie bardzo jest zainteresowane badaniami profilaktycznymi. Skoro nie przemawiają do ludzi argumenty natury medycznej, to resort zdrowia sięgnął po raz kolejny po „marchewkę”, by przekonać panie i panów w wieku 40+, że warto się gruntowanie przebadać. Zachęcić do tego, oprócz apelu ministra, za moment zacytujemy, ma loteria i nagrody. 12 rowerów miejskich (ponad 3 tys. zł za sztukę) w charakterze nagrody głównej rzeczowej. 150 smartwatchy porządnej firmy Garmin, 150 bieżni domowych (nie podano jakiej marki) itd. itd. Moc nagród. Już za samo wypisanie ankiety do badań otrzymuje się jeden los. Za wykonanie wszystkich badań diagnostycznych ze skierowania przysługuje 5 losów. Jeśli w ciągu 30 dni od daty otrzymania skierowania wykona się wszystkie badania, to „podwoimy wszystkie Twoje losy” – informuje organizator loterii, czyli Ministerstwo Zdrowia.

A jego szef, czyli dr Adam Niedzielski zakomunikował (25 stycznia) na okoliczność uruchomienia – od 1 lutego – loterii: – Po pandemii mamy do czynienia z jednej strony z deficytem zdrowotnym, a z drugiej ze stosunkowo niską świadomością na temat własnego zdrowia. Świadczy o tym zbyt mała liczba osób korzystających z różnych programów profilaktycznych oraz szczepień. Dlatego wciąż zachęcam do skorzystania z programu Profilaktyka 40 PLUS, do zrobienia bilansu własnego zdrowia. Musimy mieć przekonanie, że regularna diagnostyka, dbanie o siebie jest podstawą życia w zdrowiu. Jeżeli chcemy cieszyć się życiem, to badajmy się. Aby dodatkowo zachęcić do badań profilaktycznych uruchamiamy loterię z atrakcyjnym nagrodami. Mogą wziąć w niej udział wszystkie osoby, które skorzystały z programu Profilaktyka 40 PLUS. Obok nagrody, którą jest zdrowie będzie można otrzymać nagrodę rzeczową...

Poradnik Zdrowie: badania profilaktyczne dla osób po 40 r.ż.

Z zachęty ministra można wypełniając ankietę w Internetowym Koncie Pacjenta lub dzwoniąc na infolinię (nr 22/735 39 53). Po tej procedurze wystawiane jest automatyczne e-skierowanie. Pacjent może zrealizować badania w placówce, która bierze udział w programie. To badanie ma być ​punktem wyjścia do ewentualnej dalszej diagnostyki i terapii. Czy dzięki loterii zwiększy się zainteresowanie Profilaktyką 40 PLUS? Dotychczasowe wynika nie tylko z tego, że Polacy zasadniczo badają się wtedy, gdy już są chorzy. Tylko 36 proc. z nas przyznaje, że poddaje się regularnym badaniom profilaktycznym. Najczęściej jest nim morfologia krwi (53 proc. badających się).

Popyt na profilaktykę może determinować i to, że często, by wykonać takie badania, trzeba wziąć… urlop. Samo wykonywanie profilaktycznych badań lekarskich we własnym zakresie nie jest zwykle podstawą do wystawienia przez lekarza zwolnienia. I to może być dla niektórych utrudnieniem z skorzystania z programu. A on, przypomnijmy, zaistniał 1 lipca 2021 r. Rok później okazało się, że do programu przystąpiło 600 tys. osób (ok. 3 proc. uprawnionych). Rząd wydłużył więc program do końca 2022 r. A teraz ponownie go promuje i apeluje o uczestnictwo w nim. Suweren posłucha?

Sonda
Chodzisz na badania profilaktyczne?
Najnowsze artykuły