przeziębienie

i

Autor: ARCHIWUM

Probiotyki czyli potrzebne bakterie

2013-09-13 4:00

Bakterie nie zawsze są szkodliwe dla zdrowia. Są też takie, bez których nasza odporność spada, a ryzyko pojawienia się różnych chorób dramatycznie wrasta. By nie narażać zdrowia na szwank, warto sięgnąć po probiotyki

Szczególnie korzystny wpływ na nasze zdrowie wykazują probiotyki (gr. bios. - dla życia). To wyselekcjonowane kultury bakteryjne, najczęściej kwasu mlekowego, Lactobacillus. Na początku ubiegłego wieku rosyjski mikrobiolog Ilja Miecznikow udowodnił naukowo, że dzięki bakteriom fermentacji mlekowej spożywanie jogurtów i kefirów ma korzystny wpływ na zdrowie oraz że wysoka koncentracja Lactobacillus w jelicie ma wpływ na długowieczność.

Probiotyk

lepszy od jogurtu

Aby jednak bakterie te mogły pokazać swoje właściwości, należałoby spożyć bardzo wiele produktów je zawierających. Stąd koncepcja gotowego probiotyku z odpowiednio dobranymi bakteriami, podanego w takiej formie, aby przetrwały w żołądku i były aktywne w jelicie. Dziś już wiadomo, że probiotyki mogą pełnić wielorakie funkcje w organizmie człowieka. Między innymi wpływają na utrzymanie odpowiedniej kwasowości jelita, co hamuje rozwój niekorzystnej mikroflory, poprawiają ruchy robaczkowe jelit oraz polepszają przemianę materii.

W trakcie i po kuracji antybiotykowej

Probiotyki znakomicie sprawdzają się podczas kuracji antybiotykowej i po jej zakończeniu. Efektem antybiotykoterapii jest bowiem zaburzenie równowagi w mikroflorze układu pokarmowego, którą probiotyki potrafią skutecznie przywrócić.

Bakterie kwasu mlekowego stosowane doustnie nie wywołują żadnych skutków ubocznych. Można je więc podawać nawet niemowlętom, już powyżej 1. miesiąca życia. Tym bardziej że dla tych najmłodszych probiotyki produkowane są w przystępnej formie, w kropelkach.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze artykuły