Przychodzi facet do doktora

2009-11-06 5:05

Jeżeli pojawią się symptomy łagodnego rozrostu prostaty, nie wolno panikować. Najważniejsze to udać się do lekarza.

W gabinecie lekarskim nastąpi dokładny wywiad. Lekarz musi zadać kilka niezbędnych pytań dotyczących objawów i dolegliwości ze strony dolnych dróg moczowych. Trzeba się przygotować na to, że lekarski wywiad zahaczy też o sprawy związane z życiem seksualnym.

Dolegliwości i objawy ze strony dolnych dróg moczowych odczuwane są subiektywnie przez pacjenta. Dla określenia stopnia nasilenia objawów używa się karty ich punktowej oceny - IPSS (International Prostate Symptoms Score).

Zawiera ona 7 pytań dotyczących dolegliwości związanych z oddawaniem moczu. Każde z pytań jest punktowane, a suma punktów świadczy o stopniu nasilenia dolegliwości. Skala punktowa ma ogromne znaczenie w monitorowaniu i ocenie skuteczności leczenia farmakologicznego.

Dodatkowo odpowiedź na pytanie dotyczące jakości życia informuje lekarza, jak uciążliwe są opisywane przez chorego dolegliwości. Mówi też o tym, w jakim stopniu dezorganizują one jego życie rodzinne, zawodowe i towarzyskie.

Badanie prostaty

Po przeprowadzonym wywiadzie lekarz przechodzi do badania. Zaczyna od brzucha ze szczególnym uwzględnieniem okolic nerek i pęcherza moczowego. Musi też zbadać narządy płciowe, szczególnie jądra i ujście zewnętrzne cewki moczowej.

Najważniejszym jednak badaniem jest sprawdzenie samej prostaty. W tym celu lekarz musi wymacać palcem prostatę przez odbytnicę. Jeżeli odkryje on coś niepokojącego, skieruje pacjenta na dalsze badania.

Badanie moczu

Ogólne badanie moczu pozwala wykryć ewentualne zakażenia układu moczowego. Należy je jednak potwierdzić jeszcze badaniem bakteriologicznym.

Badania krwi - PSA

Najważniejszym wskaźnikiem chorób prostaty badanym we krwi jest swoisty antygen sterczowy, czyli PSA. Jego poziom w surowicy krwi zmienia się wraz z wiekiem mężczyzny oraz zależy od wielkości prostaty. Do jego podwyższenia dochodzi w stanach zapalnych prostaty, przy dużych gruczolakach, raku prostaty, po badaniu palcem przez odbytnicę oraz po badaniach endoskopowych. Podwyższony poziom PSA nie jest jednoznaczny z rozpoznaniem raka prostaty. Wymaga ono ostatecznego potwierdzenia badaniem biopsyjnym. Trzeba pamiętać o jednej zasadzie. Nie zawsze podwyższony poziom PSA oznacza raka, jak i jego normalny poziom nie musi oznaczać, że raka nie ma.

Niepokojące objawy
- uczucie niecałkowitego opróżnienia pęcherza po oddaniu moczu;
- ponowne oddawanie moczu w czasie nie krótszym niż 2 godziny po jego poprzednim oddaniu;
- częsty, przerywany strumień moczu;
- częste uczucie nagłej potrzeby oddania moczu;
- słaby strumień moczu;
- wysiłek przy oddawaniu moczu;
- ból przy oddawaniu moczu;
- problemy z erekcją.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze artykuły