Pogoda może zaostrzać objawy POChP. Nowe badanie

i

Autor: Getty Images Pogoda ma wpływ na nasilenie się objawów POChP...

Respiratory nie tylko dla chorych covidowych. Ruszyła specjalna infolinia

2021-11-08 18:11

Teraz respirator kojarzy się głównie ze szpitalem i z COVID-19. Tymczasem respiratoterapii, czyli wentylacja mechaniczna, przeprowadzana jest w domu, przez samego pacjenta. To sposób na leczenie niewydolności oddychania funkcjonowanie przy użyciu specjalistycznego aparatu medycznego (respiratora). Najczęściej dotyczy to osób z POChP ( przewlekłą obturacyjną chorobę płuc).

Ta choroba dotyka w Polsce ok. 2 mln ludzi. W sumie choroby płuc są dyskomfortem dla życia, a często nawet są dla niego zagrożeniem, dla 6 mln osób. Część z tych chorych musi podlegać domowej respiratoterapii. Określa ją lekarz. Czasem wystarczy, że chory „dotlenia się” przez kilka godzin podczas snu. Bywa, że musi być powiązany z respiratorem przez całą dobę. We wszystkich przypadkach wspomaganie jest potrzebne, by podawać powietrze do płuc pod dodatnim ciśnieniem, gdyż niesprawny układ oddechowy chorego temu nie może podołać. Wentylacja przeprowadzana przez pacjenta w swoim domu funkcjonuje w polskim systemie od kilkunastu lat. Program powstał w latach 2003-2004, za sprawą anestezjologów, którzy w takim rozwiązaniu widzieli możliwość zwolnienia miejsc na intensywnej terapii.

Dostrzeżono, że wielu pacjentów wymaga stałej wentylacji wynikającej choćby z charakteru choroby. Tacy pacjenci poddając się w warunkach domowych respiratoterapii, nie blokowali już łóżek w oddziałach intensywnej terapii dla tych, którzy musieli trafiać do nich nagłych, ostrych przypadkach pogorszenia niewydolności oddechowej. Obecnie domowa wentylacja mechaniczna najczęściej nie jest związana z intubacją. Odbywa się w sposób bezinwazyjny. Chory zakłada maskę na twarz, resztą zajmuje się respirator...

Studenci ze Śląska opracowali nowy respirator

Nie każdy z 2 milionów chorych na POChP (w 80-90 proc. przypadków przyczyną jest palenie tytoniu) wymaga wentylacji. Każdy może jednak potrzebować konsultacji z pulmonologiem i psychologiem. Życie ułatwić ma im inicjatywa Stowarzyszenia Pacjentów na Rzecz Wentylacji Mechanicznej „Jednym Tchem” – ruszyła infolinia dla takich pacjentów i ich bliskich: 515 376 675. Będzie działać w listopadzie, a porad udziela 16 pulmonologów. W tym miejscu można zapoznać się z grafikiem dyżurów specjalistów. – Mamy nadzieję, że taka forma wsparcia pomoże wszystkim pacjentom uporać się z problemami, których doświadczają. Sam zmagam się z chorobą przewlekłą, z częstymi dusznościami i wiem, jak choroba jest obciążająca zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Dlatego cieszę się, że udało nam się uruchomić tę infolinię i zachęcam do skorzystania z niej wszystkich potrzebujących wsparcia – poleca Ryszard Rusnarczyk, prezes Stowarzyszenia.

Wentylacja domowa jest świadczeniem finansowanym przez NFZ dla pacjentów ubezpieczonych oraz – co trzeba podkreślić – „mają zapewnione odpowiednie warunki domowe i przeszkoloną rodzinę (opiekunów prawnych) w zakresie pielęgnacji i obsługi aparatury medycznej i udzielania pierwszej pomocy tak, aby podczas stosowania terapii mogło być zapewnione bezpieczeństwo pacjenta”.

Sonda
Czy przez smog Twój organizm czuje się gorzej?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze artykuły