Skąd afty i podrażnienia w jamie ustnej?

i

Autor: Shutterstock

Skąd afty i podrażnienia w jamie ustnej?

2020-06-15 0:00

Błona wyściełająca jamę ustną jest bardzo delikatna, toteż wystarczy niewielki uraz, aby uruchomić lawinę bólu, pieczenia i dyskomfortu. Podrażnienia na ogół pojawiają się w wyniku urazów mechanicznych śluzówki, spowodowanych m.in. noszeniem stałego aparatu ortodontycznego bądź protezy dentystycznej.

Podrażniona śluzówka jamy ustnej manifestuje się zaczerwienieniem, otarciami i drobnymi ranami. O ile w przypadku poważniejszych urazów, m.in. w razie wystąpienia krwawienia i obrzęku, należy udać się do lekarza, o tyle przy drobnych ranach poradzimy sobie sami.

Kto jest narażony

Podrażnienia wewnątrz jamy ustnej może mieć związek z innymi chorobami, np. chorób zębów i przyzębia. Wystąpić mogą one u osób nie dbających właściwie o higienę jamy ustnej. Niekiedy otarcia i drobne rany są wynikiem stałego kontaktu „ciała obcego” ze śluzówką, jak ma to miejsce w przypadku osób decydujących się na założenie stałego aparatu ortodontycznego. Wystające elementy, takie jak zamki aparatu lub niewłaściwie przycięte druciki, potrafią być bardzo dokuczliwe. Metalowe elementy mogą obcierać policzki, wewnętrzną stronę warg i dziąsła. Podobny problem mają osoby z niedopasowaną protezą.  

Afty „odleżynowe”

Afty to małe stany zapalne wewnątrz jamy ustnej, które wywołują drobnoustroje chorobotwórcze, takie jak bakterie, grzyby i wirusy. Nawracające owrzodzenie języka, dziąseł czy na podniebieniu powoduje ból i dyskomfort podczas codziennych czynności, jak jedzenie, picie, mycie zębów. Zmiany te mogą utrzymywać się nawet kilka tygodni. Odmianą aft są tzw. afty odleżynowe, które pojawiają się w jamie ustnej wskutek stałego podrażniania konkretnego miejsca, jak dzieje się w przypadku źle dopasowanej protezy czy wystających elementów aparatu prostującego zgryz.

Jak zwalczać dolegliwości i chronić jamę ustną

Afty i  podrażnienia spowodowane noszeniem aparatu ortodontycznego lub protezy dentystycznej możemy złagodzić za pomocą odpowiednich preparatów. Wśród domowych sposobów wymienia się płukanki z wody i soli, okłady z herbaty i mechaniczna ochrona drażnionych miejsc, np. wosku do kłujących części aparatu ortodontycznego czy specjalnych maści i kleju do protezy. Choć to złagodzi objawy bólowe, nadal nie mamy pewności, czy afty nie powrócą. Wobec tego warto wyposażyć domową apteczkę w preparat o działaniu antyseptycznym. Dzięki przestrzeganiu zasad higieny i dezynfekcji jamy ustnej, możemy zapobiec ponownemu rozwojowi bakterii wewnątrz jamy ustnej, uniemożliwiając powrót aft. Warto wspomóc gojenie się ran lekiem przeznaczonym do odkażania powierzchni skóry i błon śluzowych. Dużą wygodą jest stosowanie preparatu w formie sprayu. Z pewnością aptece polecą nam odpowiedni preparat wspomagający leczenie podrażnień i aft jamy ustnej.

 

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze artykuły